Monitor rynku surowcowego – wiele hałasu o nic?

wpis w: Bez kategorii | 0

Kto wie, być może za nami jeden z najbardziej przełomowych tygodni na rynku ropy naftowej od dłuższego czasu, choć zdecydowanie wciąż za wcześnie by osądzać. Pomimo tego, że wstępne porozumienie w Algierze zostało osiągnięte, do faktycznej implementacji droga daleka.

Dla przypomnienia, obecnie inwestorzy na rynku ropy czekają na dalszy rozwój wydarzeń. W październiku czekają nas rozmowy przedstawicieli OPEC z krajami spoza kartelu. Z kolei pod koniec listopada na regularnym posiedzeniu OPEC, specjalnie powołana komisja ma przedstawić proponowane poziomy ograniczenia produkcji surowca w poszczególnych krajach kartelu.

Sprawdź: Inwestuj na najnowszej platformie handlowej dostępnej na rynku!

Jeśli chodzi o sytuację techniczną to na kontrakcie nw ropę WTI udało się przełamać linię trendową, w rezultacie czego nie można wykluczyć kontynuacji wzrostów. Te jednak mogą być ograniczone do poziomu 51/52$ za baryłkę. Dopiero wyłamanie tego pułapu mogłoby dawać nadzieję na rajd w kierunku 63$, niemniej na tę chwilę nie jest to mój bazowy scenariusz.

Czynnikiem, który powinien tłumić wzrosty cen są stałe przyrosty w liczbie aktywnych wież wiertniczych w USA, co choć nie zwiększa tempa produkcji natychmiastowo, to generuje zdecydowane pogorszenie nastrojów o takowy w niedalekiej przyszłości. To w połączeniu z potencjalnym ograniczeniem produkcji w OEPC (ryzyko zwiększenia produkcji przez producentów spoza kartelu) powinno dodatkowo tłumić ceny czarnego złota.

Sprawdź koniecznie: Ryzyko jest ogromne i rynek zaczyna to odczuwać

Jeśli chodzi o pozostałe rynki surowcowe, dla złota ani mleka nie mieliśmy żadnych publikacji, zaś w piątek opublikowano dane o kwartalnych zapasach zbóż, które dla kukurydzy i soi okazały się lekko poniżej oczekiwań, zaś dla pszenicy nieco powyżej prognoz. Niemniej są w przypadku pszenicy obecnie mamy mieszane dane, o ile zapasy rosną, o tyle produkcja w analogicznym okresie była mniejsza niż spodziewano się. Reakcji na wszystkich kluczowych zbożach większej nie mieliśmy. Raport fundamentalny o pszenicy dostępny pod tym linkiem.

Źródło: InsiderFX
Źródło: InsiderFX

Ten tydzień powinien skupić uwagę inwestorów przede wszystkim na danych o produkcji oraz na temat wież. Dlaczego obecnie wkraczamy w kluczową fazę odnośnie do tempa produkcji ropy? Między innymi ten temat poruszę w dzisiejszym webinarze, na który zapraszam.

easymarkets

Prócz rynku ropy przed nami dzisiejszego popołudnia dane eksporcie zbóż, zaś jutro aukcja mleka w Nowej Zelandii. Czynnik ten jest również bardzo ważnym pod kątem polityki pieniężnej prowadzonej przez RBNZ. W swoim ostatnim komunikacie Bank Nowej Zelandii przyznał wprost, że pomimo poprawy w cenach nabiału, perspektywa dla całego sektora pozostaje wciąż bardzo niepewna. To, w połączeniu z wysokim kursem NZD może przechylić szalę na korzyść obniżki stóp już w przyszłym miesiącu.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze