Monitor rynku surowcowego – wielkie cofnięcie przed FED?

wpis w: Bez kategorii | 0

W zeszłym tygodniu właściwie wszystkie surowce zanotowały spadki. W większym, bądź mniejszym stopniu tego rodzaju aktywa znalazły się w defensywie. Jedynie notowania gazu ziemnego oparły się rynkowi niedźwiedzia.

Ropa naftowa

To właśnie czarne złoto zostało najmocniej dotknięte przeceną w zeszłym tygodniu. O skalach spadków nie ma co się rozpisywać, każdy widział jakie były. Główny powód? W mojej opinii brak takowego, a rynek jedynie zdał sobie sprawę, że od dłuższego czasu produkcja surowca w USA i ilość aktywnych odwiertów stale rosną. Z kolei strategia OPEC zdaje się zawodzić, gdyż światowe zapasy nie maleją, a backwardation nie zniechęca Amerykanów do większego pompowania.

Rynek opcji dla początkujących i zaawansowanych

Część upatrywała dużej przeceny ropy w kapitulacji longów, niemniej analizując piątkowy raport CFTC możemy być dość sceptyczni co do tego poglądu. Oczywiście nie oznacza to, że w ciągu trzech kolejnych dni (raport pokrywa dane do wtorku włącznie) nie nastąpiła takowa kapitulacja. Niemniej czy tak się stało dowiemy się dopiero w piątek. Z kolei ostatnie dane pokazały, że choć pozycja długa netto (biorąca pod uwagę futuresy oraz opcje) nieco obniżyła się, to i tak pozostała na rekordowo wysokich poziomów.

Pozycjonowanie hedge fundów na ropie WTI (futures oraz opcje), źródło: CME

Prócz tego warto wspomnieć, że już w czwartek, kiedy cena baryłki WTI kwotowana była w rejonie 51$ wskazywałem, że cena ta powinna znajdować się bliżej okolic 43/44$, co wynikało z prostej analizy regresji. Zmiennymi do analizy prócz ropy WTI była jeszcze para EURUSD. Biorąc pod uwagę, że kurs pary wzrósł od czwartku można zaryzykować stwierdzenie, że przestrzeń do obniżki ceny WTI nieco się skurczyła (wyłącznie z tego punktu widzenia!).

easymarkets

Być może oznaczałoby to, że dalsza przecena będzie ograniczona. Z drugiej strony obecnie rynek powinien pozycjonować się na FED (środa godzina 19:00 – zmiana czasu w USA!). W mojej ocenie oczekiwania są potężnie rozgrzane, a to sprawia, że asymetria ryzyka powinna faworyzować pozycje krótkie na USD, przynajmniej do czasu środowej konferencji prasowej. Podwyżka o 25pb jest już całkowicie wyceniona przez rynek. Zatem nie to będzie głównym punktem zainteresowań.

Cena WTI i ilość aktywnych wież wiertniczych w USA, źródło: Bloomberg

Obecnie rynek skupia się wyłącznie na tym, ile podwyżek stóp będzie prognozował FED w reszcie roku. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że konsensus rynkowy jest zlokalizowany gdzieś pomiędzy 3 a 4 podwyżki w tym roku (przypomnijmy, że grudniowa projekcja zakładała właśnie 4 podwyżki stóp).

Co to oznacza dla inwestorów? Oznacza to nic innego jak to, że przestrzeń do przebicie oczekiwań nie jest duża. Jeśli FED zapowie zatem taką ilość podwyżek, w mojej ocenie przecena na USD może być dalej kontynuowana, do czasu większego oczyszczenia rynku z ostatnich longów, które mogły być otwierane na fali jastrzębiego tonu członków Komitetu.

W jakie aktywa inwestować w danym czasie?

Jeśli chodzi jeszcze o rynek ropy, to w zeszłym tygodniu agencja EIA wskazała, że oczekuje większego wzrostu produkcji w USA. Oczekiwany przyrost jest dość pokaźny (rewizja projekcji o 100 tys brl z 8,88 mbpd w 2016 roku do 9,21 mbpd w roku 2017). Jednym słowem w dalszym ciągu potwierdza to moje prognozy, iż przestrzeń do wzrostów jest ograniczona, nawet pomimo ograniczenia produkcji w ramach OPEC czy przez Rosję.

Zboża

Jeśli chodzi o rynek zbóż, przecena dotknęła również i je. Niemniej głównym powodem większej reakcji cenowej był czwartkowy raport WASDE, o którym więcej pisałem w zeszłym tygodniu. Podsumowując krótko, lepsza perspektywa (względnie w porównaniu do innych rynków zbóż) rozciąga się w dalszym ciągu nad rynkiem pszenicy.

Złoto

W tym kontekście kontynuowaliśmy korektę cenową, podyktowaną szerszą przeceną na surowcach, co ciekawe, nawet słabsza postawa dolara w końcówce tygodnia nie zmieniła postrzegania rynku złota przez inwestorów. W ostatnim czasie interesujący raport na temat złoto opublikowała Światowa Rada Złota. Publikacja ta dotyczyła przede wszystkim gospodarki Indii, która jest jednym z największych konsumentów złota na świecie.

Potężny deficyt handlowy Chin i szczyt G20

WGC już w styczniu wskazywała na lepszą perspektywę dla złota z punktu widzenia popytu na nie ze strony Indii. Z kolei w najnowszym raporcie mamy poniekąd rozwinięcie tej kwestii. WGC wskazuje na prognozy Banku Światowego, które dają nadzieje na wyższy wzrost gospodarczy w indyjskiej gospodarce w kolejnych latach.

Prognozy wzrostu gospodarczego Indii, krajów wschodniej Azji oraz świata, źródło: WGC

Zdaniem WGC wzrosty płac, napędzane przez wysokie poziomy inflacji będą skutkować podwyższeniem się poziomu konsumpcji. Ponadto powinniśmy zobaczyć lepszą sytuację dochodową mieszkańców wsi z uwagi na bardzo dobre zbiory zbóż w roku 2016, które nadeszły po najlepszej od trzech lat porze monsunowej. Prócz tego Rada upatruje lepszej perspektywy gospodarczej w kolejnych latach w zwiększającej się siły roboczej, porównując go nawet z okresem tzw. azjatyckich tygrysów i zdumiewającego wzrostu gospodarczego w latach 80 i 90.

Źródło: InsiderFX

W nowym tygodniu czekają nas dwa raporty fundamentalne dla rynku ropy naftowej ze strony OPEC oraz IEA. Poza tym tradycyjnie dane o zapasach oraz aktywnych odwiertach za oceanem. Jeśli chodzi o rynek zbóż, już dzisiaj opublikowana zostanie globalna perspektywa dla zbóż oraz dane o inspekcji zbóż przeznaczonych na eksport z USA.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze