Co mówi rynek opcji dla USDJPY przed posiedzeniem BoJ?

wpis w: Bez kategorii | 0

Już jutro nad ranem poznamy kolejną decyzję centralnego banku Japonii. Choć w tym samym dniu wynik swoich posiedzeń opublikują również banki centralne USA oraz Nowej Zelandii, to właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni przyciąga największą uwagę inwestorów. Dzisiaj spojrzymy na to, czego możemy oczekiwać na rynku USDJPY na podstawie analizy rynku opcji.

Sprawdź: Inwestuj na najnowszej platformie handlowej dostępnej na rynku!

Na szczegółowe omówienie wykorzystania rynku opcji i analizy jego samego jeszcze przyjdzie czas, dzisiaj jedynie spojrzenie praktyczne z wyjaśnieniem tego co trzeba wiedzieć. Na wstępie należy nadmienić, iż oczekiwania dotyczące jutrzejszego posiedzenia BoJ są spore. Mówi się m.in. o dalszym cięciu stopy depozytowej, poszerzeniu skupu aktywów (nie wiadomo dokładnie jakiej klasy papiery), zmian w samym QE nakierowanych na podniesienie długiego końca krzywej rentowności poprzez zastosowanie tzw. operacji Twist.

Na czym polega problem z QE? Skupując papiery wzdłuż całej krzywej bank centralny kreuje popyt także wzdłuż całej krzywej, dlatego też cena obligacji rośnie, dobijając rentowności. Z kolei niskie rentowności obligacji bardziej długoterminowych są niechętnie przyjmowane przez instytucje finansowe takie jak ubezpieczalnie, czy fundusze emerytalne, które mają ciężej osiągnąć dodatnie stopy zwrotu. Wspomniana operacja Twist polegałaby na ograniczenia zakupów obligacji z długiego końca krzywej powiedzmy od 15-20Y w górę, a zwiększenie skupu na krótkim końcu. W efekcie czego cała krzywa rentowności powinna się wypiętrzyć.

Przeczytaj koniecznie: Raport surowcowy – Pszenica (obszerna analiza fundamentalna)

Wiemy już czego oczekuje rynek, wiemy również, iż zmienność podczas jutrzejszej decyzji może być ogromna. Poniższa tabela przedstawia nam implikowaną zmienność dla opcji ATM (at the money) w różnych terminach wygasania. Nas najbardziej interesuje horyzont O/N, gdyż jest to opcja overnight, która wygasa jutro. Jak widać na wszystkich głównych parach z jenem wartości implikowanej zmienności są wyraźnie wyższe niż np. dla opcji tygodniowych (1W).

Zmienności implikowane, źródło: Investing.com
Zmienności implikowane, źródło: Investing.com

Daje nam to do myślenie, iż ruchy na rynku walutowym mogą być gwałtowne. Co warte podkreślenia, w czwartek w Japonii mamy dzień wolny, zatem reakcja na USDJPY po posiedzeniu FED także może być nerwowa i niepewna, gdyż większość Japończyków zareaguje na to, co powie Yellen dopiero w piątek (sesja z czwartku na piątek polskiego czasu).

Niemniej jednak wiedząc tylko, że implikowana zmienność jest podwyższona nie możemy dowiedzieć się czego oczekują uczestnicy rynku. Ważne by zapamiętać, iż powyższe dane wskazują nam tylko jak duże mogą być wahania cen, jednakże nie pokazują w żadnym wypadku kierunku zmian. Zatem reakcja może być zarówno mocno wzrostowa, mocno spadkowa jak i mieszana. By odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekuje rynek opcji należy zagłębić się nieco dalej?

Zobacz: Odbierz profesjonalny pakiet szkoleń HFT Brokers i zacznij tradować!

Na poniższym wykresie zaprezentowana została zmienność historyczna z implikowaną (po lewej stronie) dla opcji wygasającej w horyzoncie miesiąca. Po prawej stronie mamy zaś wskaźnik risk reversal oraz cenę spot USDJPY. Więcej o wskaźniku odwrócenia ryzyka (risk reversal) pisałem przy okazji referendum w Wielkiej Brytanii. Niemniej przypomnę, iż pokazuję on relatywny koszt opcji call do opcji put na dany instrument. Wartości powyżej zera mówią nam, że koszt opcji call (kupna) jest wyższy niż koszt opcji put (sprzedaży) w horyzoncie miesiąca. Oznacza to, że wystawcy opcji oczekują większej zapłaty premii dla opcji call niż put.

Risk reversal dla opcji USDJPY 1M i  delty 25, źródło SaxoBank
Risk reversal dla opcji USDJPY 1M i delty 25, źródło SaxoBank

W naszym przypadku jest jednak odwrotnie, a zmiana nadeszła w ostatnich dniach. Wskaźnik odwrócenia ryzyka znajdował się w pobliżu zera, po czym nastąpił wyraźny spadek w kierunku strony put. Oznacza to, że inwestorzy na rynku opcji spodziewają się większego prawdopodobieństwa spadku USDJPY niż wzrostu, gdyż koszt zabezpieczenia się przed spadkiem (kupno opcji put) jest wyższy relatywnie do opcji call.

mts-pl-980x120

Tym samym daje to nam obraz tego, że oczekiwania rynku co do luzowania polityki przez BoJ są dość wysokie, jednocześnie rynek wątpi w skuteczne osłabienie kursu japońskiej waluty. Warto jeszcze dodać, że z biegiem czasu wskaźnik ten rośnie, co pokazuje rosnące obawy o coraz wyraźniejsze spadki USDJPY.

Sytuacja na USDJPY jest wciąż dość niepewna. Para porusza się w formacji trójkąta, z której wybicie może kreować większy ruch trendowy. Niemniej, o ile nie poznamy żadnych “ploteczek” przed samą decyzją BoJ, tak jak to było w zeszłym tygodniu, handel na parze powinien być dość ograniczony. W przypadku rozczarowania, na które lekko wskazuje rynek opcji, możemy testować po-Brexitowe minima najpierw rejon 100 a następnie 99. Z kolei w przypadku wzrostów poważniejszy opór możemy napotkać w okolicy 103,50.

usdjpydaily

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze