Projekcje FX 2015 – InsiderFX

wpis w: Bez kategorii | 0

Przed nami kolejny rok na rynku walutowym. Spodziewanych wydarzeń, które mogą znacznie zawirować rynkami jest co najmniej kilka, a znając życie będziemy świadkami także wielu nagłych i niespodziewanych momentów jak choćby w tym roku kryzys Rosja-Ukraina, mocne spadki cen ropy, kolejny stymulus Banku Japonii czy luzowanie monetarne EBC.

Poniżej przedstawiam techniczne prognozy walutowe, dla najważniejszych par (grupa G10) w perspektywie przyszłego roku. Każda projekcja dla poszczególnej pary składa się z: analizy technicznej (wykres miesięczny), względów fundamentalnych oraz z szacowanego zasięgu pary*.

*Kolor ZIELONY – węższy zasięg ruchów (większa dokładność estymacji przy wyższym prawdopodobieństwie popełnienia błędu) *Kolor NIEBIESKI – szerszy zasięg ruchów (mniejsza dokładność estymacji przy niższym prawdopodobieństwie popełnienia błędu)

Prognoza EURUSD

Technicznie: SPADEK – notowania głównej pary wybiły się z formacji trójkąta symetrycznego, co może generować kontynuację spadków. Dodatkowo rynek jest bliski sforsowania zniesienia 50% Fibonacciego, wówczas cena może kierunkować się najpierw na 1,17 zaś później niewykluczony będzie test zniesienia 61,8% w okolicy 1,1250. Z kolei w przypadku jakiś niespodziewanie dobrych wiadomości dla wspólnej waluty rynek ten może kierować się w rejon 1,26 – jego pokonanie będzie mogło sugerować podejście nawet pod 1,30 co jednak obecnie wydaje się bardzo mało prawdopodobne.

Fundamentalnie: SPADEK – najprawdopodobniej w nowym roku FED zdecyduje się na rozpoczęcie podwyżek stóp (być może zainicjuje ten ruch już w czerwcu). Z kolei z drugiej strony EBC może ogłosić w końcu suwerenny program QE z wykorzystanie rządowych długów, co powinno spowodować zwiększenie dywergencji między rynkowymi stopami Strefy Euro a USA.

Szacowany zasięg: 1,1700 – 1,2600 | 1,1250 – 1,3000

Prognoza GBPUSD

Technicznie: NEUTRALNIE – pod tym kątem rynek po bardzo mocnych spadkach zapoczątkowanych od połowy roku kieruje się w rejon wsparcia w postaci zniesienia 38,2% oraz linii trendu wzrostowego. Ewentualne sforsowanie tejże mogłoby doprowadzić kurs w kierunku 1,49 lub nawet 1,43 co jednak może nie być takie oczywiste analizując fundamenty brytyjskiej waluty.

Fundamentalnie: NEUTRALNIE – podwyżka stóp w USA na tym rynku wydaje się być już dość mocno zdyskontowana, niemniej jednak głównym czynnikiem, który może równoważyć wzrost kosztu pieniądza w USA może być polityka monetarna Banku Anglii. Po ostatnich słabszych odczytach inflacji, rewizji ich prognoz oraz gołębich stwierdzeniach członków MPC funt był pod mocną presją, ale… Co najważniejsze płace zaczęły rosnąć, a słabość innych europejskich walut może dodatkowo zachęcać kapitał do lokowania w GBP. Inflacja powinna odbijać w kolejnych miesiącach 2015 roku (wg prognoz BoE), a to ona jest teraz (podobnie jak w FED) oczkiem w głowie szefa BoE Marka Carney’a.

Szacowany zasięg: 1,4900 – 1,6300 | 1,4300 – 1,6700

Prognoza USDJPY

Technicznie: WZROST – cena dotarła do bardzo mocnego poziomu oporu w okolicy górnego ograniczenia kanału trendowego i zniesienia 61,8% stąd niewykluczone, iż zobaczymy pewną korektę, która jednak nie powinna być z drugiej strony jakaś specjalnie duża na wzgląd fundamentów jakie ciążą jenowi. Rynek sforsował długoterminową linię trendu spadkowego, co również może świadczyć, iż mocny ruch wzrostowy zapoczątkowany przed czterema miesiącami będzie kontynuowany. Najbliższym wsparciem będzie rejon 116, który wspierany jest także przez zniesienie 50% popytowej świecy z listopada.

Fundamentalnie: WZROST – tutaj sytuacja jest jednoznaczna, dalsze luzowanie monetarne ze strony Banku Japonii i jego większa skala (o czym więcej TUTAJ i w Raporcie Premium TUTAJ)  powinno skutecznie zniechęcać do deponowania aktywów w jenach. Problemy z abenomiką również nie będą sprzyjać gospodarce japońskiej. Po drugiej stronie mamy FED i najpewniej rychłą podwyżkę stóp, co sprawi również (podobnie jak w przypadku EURUSD) rozstrzał spreadu rynkowych stóp procentowych.

Szacowany zasięg: 116,00 – 124,00 | 111,50 – 127,00

Prognoza AUDUSD

Technicznie: NEUTRALNIE – patrząc na wykres można przypuszczać, iż po dojściu do wsparcia w rejonie 0,81 nastąpić możne jakaś większa korekta wzrostowa. W przypadku jednak gdyby cenie udało się przebić tenże obszar wówczas celem może być pułap zniesienia 61,8% (ok. 0,7930). Kluczowym punktem w dłuższym terminie będzie jednak linia trendu wzrostowego, gdyż de facto dopiero jej przełamanie zmieniłoby długoterminowy trend na spadkowy. Z kolei patrząc z perspektywy strony podażowej obszar obronny będzie w okolicy zniesienia 50% oraz nieco wyżej przełamanego wsparcia 0,87 – w obszarze tym będzie również przebiegać górne ograniczenie formacji klina zniżkującego.

Fundamentalnie: SPADEK – sytuacja na USD jest jasna, została omówiona już przy okazji poprzednich prognoz; zaś dolarowi australijskiemu w przyszłym roku powinny ciążyć wciąż spadające (a przynajmniej nie odbijające) ceny rudy wszelakich metali (zwłaszcza żelaza i miedzi) – jednym z powodów jest niechęć największych wydobywców do cięcia produkcji tychże surowców (o czym więcej w Raporcie Premium i okazjach FX – TUTAJ). Kolejnym minusem z tym związanym będzie spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego w Chinach (główny importer towarów z Australii). Jakby tego było mało RBA pod koniec roku zaczęło dopuszczać do myślenia ewentualną obniżkę stóp w 2015 roku, co zupełnie pogrążyłoby “Australijczyka”.

Szacowany zasięg: 0,7660 – 0,8500 | 0,7100 – 0,8700

Prognoza NZDUSD

Technicznie: SPADEK – rynek popularnego kiwi wybił się kilka tygodni temu z kanału wzrostowego, lecz póki co brakuje większego impulsu, który mógłby spowodować bardziej trwałą wyprzedaż dolara nowozelandzkiego. Cena wciąż balansuje w pobliżu zniesienia 23,6% – który to obszar stał się oporem dla kupujących NZD. Niemniej jednak dopóki rynek nie powróci na dolne ograniczenie kanału dopóty powinniśmy obserwować spadki ceny. Docelowo z zasięgu struktury wynika, iż NZDUSD może kierować się nawet pod 0,71. Wcześniej istotnym pułapem powinien być 0,7340 czyli zniesienie 38,2% Fibonacciego.

Fundamentalnie: NEUTRALNIE – tego co prawda nie widać na wykresie, ale Centralny Bank Nowej Zelandii z dużym prawdopodobieństwem w nowym roku podniesie stopy procentowej (obecnie główna stopa to 3,5%), o czym członkowie RBNZ wspominali już kilkukrotnie. To może spowodować, iż mimo zacieśniania polityki monetarnej w USA nie będzie obserwować dużych ruchów na tej parze walutowej. Należy mieć także na uwadze ceny mleka w proszku, które “szorują po dnie” i nic nie wskazuje na ich odbicie. Ten czynniki poprzez spadek eksportu netto może przyczynić się do spowolnienia gospodarczego Nowej Zelandii, co może rzucić cień na podwyżki stóp przez RBNZ.

Szacowany zasięg: 0,7340 – 0,8100 | 0,7100 – 0,8410

Prognoza USDCHF

Technicznie: WZROST – w tym miesiącu rynek pary najpewniej zamknie się powyżej zniesienia 23,6% co pomoże w zbliżeniu się do linii trendu spadkowego i spowoduje możliwość dalszej aprecjacji USD. Dodatkowo para wybiła się z formacji trójkąta, co z dużym prawdopodobieństwem przyczyni się do kontynuacji wzrostów. Punktem obronnym dla popytu będzie pokonane górne ograniczenie tejże formacji (ok. 0,9550) lub ewentualnie 0,91. Długoterminowym celem dla strony kupującej dolary będzie poziom 1,14 – zniesienie 38,2%.

Fundamentalnie: WZROST – dywergencja polityk monetarnych między FED a SNB powinna skutecznie zniechęcać do kupowania franków. Po ostatnim wprowadzeniu ujemnej stopy depozytowej (TUTAJ) przez Bank Szwajcarii presja na wzrost USDCHF jeszcze mocniej wzrosła. Prócz tego SNB w dalszym ciągu będzie trzymać próg 1,2000 na EURCHF co za tym idzie nie powinno przełożyć się na spadki analizowanej pary. Należy również zwrócić uwagę, że dalsze luzowanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny powinno skutkować koniecznością tożsamych działań w Szwajcarii w celu powstrzymania zbyt mocnej aprecjacji CHF.

Szacowany zasięg: 0,9550 – 1,0650 | 0,9100 – 1,1400

Prognoza USDCAD

Technicznie: WZROST – rynek pary od kilkunastu miesięcy porusza się wewnątrz kanału trendowego i póki co nie wygląda jakby miał się z niego wybić w którąś ze stron. Najbliższym wsparciem powinien być poziom 1,13 i dolne ograniczenie kanału. Z kolei dalsze wzrosty będą mogły mieć miejsce w przypadku udanej próby sforsowania zniesienia 23,6% i występującego w tym rejonie oporu 1,1880. Warto także zauważyć, że dokładnie rok temu para ta zapoczątkowała długoterminowy trend wzrostowy przełamując linię trendu spadkowego, w dodatku linia ta została przetestowana, co wzmacnia jej wagę.

Fundamentalnie: WZROST – co prawda polityka monetarna Banku Kanady nie jest aż tak mocno rozbieżna jak chociażby w Australii czy Strefie Euro, gdyż inflacja trzymana jest w oczekiwanych ryzach to największym ciosem jest (i najpewniej będzie jeszcze co najmniej przez kilka miesięcy) rynek ropy naftowej. Tąpnięcie gatunku brent o ponad 50% w ciągu kilku miesięcy powinno zdecydowanie ciążyć kursowi CAD, gdyż Kanada jest jednym z głównych światowych producentów tego surowca. W ostatnim Raporcie Premium pisałem o korelacji między kursem pary walutowej a indeksem surowcowym w Kanadzie, tam też szerzej o tymże temacie.

Szacowany zasięg: 1,1300 – 1,1880 | 1,0870 – 1,2700

Przedstawione powyżej prognozy, sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.
0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze