Wysoka zmienność i duża niepewność na GBP

wpis w: Bez kategorii | 0

Przyspieszone wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się już w najbliższy czwartek, a pierwsze wyniki poznamy około godziny 23. Czynnik ten może mieć kolosalny wpływ na notowania funta szterlinga z uwagi na kryjące się za całymi wyborami przesłanki.

Theresa May zwołała wybory w połowie kwietnia w celu wzmocnienia swojej pozycji negocjacyjnej w rozmowach z UE poprzez zwiększenie ilości swoich parlamentarzystów, a przez to podbudowanie obecnej większości. Choć jeszcze dwa miesiące temu sondaże dawały May pewne zwycięstwo, to w ostatnim czasie sytuacja się istotnie zmieniła.

Co jest z inflacją? Nowotny (EBC) trafia w sedno sprawy

Aktualnie sondaże wskazują już tylko marginalną przewagą Konserwatystów nad Laburzystami, co w jeszcze większym stopniu aktywuje czynnik ryzyka na rynkach. Z drugiej strony należy dodać, że w teorii zamachy terrorystyczne, jakie miały miejsce w Londynie, paradoksalnie mogą wesprzeć rządy May, gdyż jej partia wciąż optuje przy dość anty-imigracyjnej polityce.

Krzywe zmienności implikowanej na GBPUSD-1M, źródło: Sentry, InsiderFX Research

Jak widać po wykresie wyżej zmienność na krótkim końcu krzywej wyraźnie wzrosła co oznacza, że inwestorzy coraz bardziej zabezpieczają się przed potencjalnymi spadkami GBPUSD w okresie miesiąca. Opcje sprzedażowe (PUT) stały się ewidentnie droższe, aniżeli były przed tygodniem.

Risk reversal dla opcji 1M na GBPUSD, źródło: Saxo Group, InsiderFX Research

Również jeśli spojrzymy na wskaźnik risk reversala dla opcji na GBPUSD dostrzec można sporą przestrzeń do przeceny kabla. Gwałtowny jego spadek wynika z tego, że opcje PUT stały się znacznie droższe od opcji CALL. Tym samym w widać jasno, iż pomimo tego, że sondaże generalnie wskazują na wygraną partii May, to ryzyko jest ogromne, a rynek – jako najlepszy barometr – skrzętnie to dostrzega.

Uśmiech zmienność 3D na GBPUSD, źródło: Bloomberg, InsiderFX Research

Na koniec jeszcze jeden wymowny wykres pokazujący jak rozkładają się wartości zmienności implikowanej dla GBPUSD w zależności od czasu wygaśnięcia i strike’u opcji. Widać jasno, że gigantyczna zmienność wyceniana jest dla krótkoterminowych opcji PUT, będących znacznie oddalonych od ceny spotowej.

Reasumując, uczestnicy rynku dostrzegają piętrzącą się przestrzeń dla potencjalnego rozczarowania i w konsekwencji deprecjacji GBP. Biorąc pod uwagę ostatnie odbicie pozycji długich wydaje się, że przestrzeń do spadków jest dość pokaźna. Z drugiej strony należy podkreślić, że ostateczna reakcja na funcie może zależeć od przewagi, jaką uda się wypracować Konserwatystom w Parlamencie. Wzmocnienie większości powinno być czynnikiem umacniającym GBP, z kolei jej osłabienie, bądź utrata byłaby prawdziwą katastrofą i na nowo zaogniłaby wizję twardego Brexitu.