5 prognoz różnych rynków w bieżącym roku

wpis w: Bez kategorii | 0

Wśród gąszczu wpisów i analiz, jakie umieszczam na swoim blogu, ale również w serwisach zewnętrznych niekiedy ciężko jest odszukać najważniejsze informacje, mianowicie prognozowane przeze mnie zmiany trendów dla danych aktywów. Z tego powodu postanowiłem zebrać to w jedną całość.

easymarkets

Poniżej przedstawiam w mojej ocenie najciekawsze okazje inwestycyjne na 2017 rok. Nie będę po raz kolejny rozpisywał się o podstawach dlaczego tak sądzę, w zamian za to podaję kluczowe linki do poprzednich analiz, gdzie jasno na to wskazuję.

Dolar australijski (AUDUSD, AUDNZD) ⇓

W przypadku dolara australijskiego dostrzegam dwie potencjalne okazje, zarówno bezpośrednio w stosunku do USD, ale także względem NZD. Argumentami za słabością AUD są w mojej opinii:

  • nietrwały wzrost popytu na surowce przemysłowe (rudy żelaza, węgiel, stal), dyferencjał rynkowych stóp procentowych na korzyść USD, ospała reflacja w Australii w porównaniu do innych gospodarek rozwiniętych – więcej na temat dowiesz się czytając niniejszą analizę,
  • dużo słabsze dane fundamentalne w korelacji do tożsamych z Nowej Zelandii, rosnący dysparytet w inflacji na korzyść NZD wywierający większą presję na podwyżki stóp procentowych, wyższa, oczekiwania inflacja w Nowej Zelandii – więcej dowiesz przeczytasz tutaj.

Jeśli chodzi o cele:

  • AUDUSDprognozuję poziom 0,73 (do końca pierwszego półrocza) oraz 0,71 (do końca roku)
  • AUDNZDprognozuję parytet (1,0000) do końca pierwszego półrocza

Euro (EURUSD) ⇓

W przypadku rynku wspólnej waluty w mojej opinii czynnikami, które mogą powodować spadki są:

  • ryzyko polityczne, które powoli zaczyna być wyceniane, i które powinno doprowadzić do rozszerzania się spreadów rentowności peryferyjnych obligacji europejskich w opozycji do niemieckich bundów – w mojej ocenie główny czynnik słabości euro w pierwszej połowie roku
  • rosnąca dywergencja w polityce monetarnej, oczekuję, że FED podniesie stopy w tym roku dwa razy (pierwszy raz w czerwcu i potem w grudniu), podczas gdy EBC powinien utrzymać swoje łagodne stanowisko, ewentualnie redukując nieco skalę skupu aktywów w drugiej połowie roku
  • jednocześnie uważam, że korekta na parze w kierunku 1,08 o jakiej pisałem w ostatnich tygodniach w dużej mierze dobiegła już końca
  • EURUSDprognozują poziom 1,0350 (do końca pierwszego półrocza) oraz 1,0000 (do końca roku)

Funt szterling (EURGBP, GBPUSD) ⇑

W kontekście funta najważniejsze są oczywiście kwestie związane z negocjacjami ws. wyjścia UK z UE, niemniej mimo to dostrzegam większe ryzyka aprecjacji GBP:

Cele dla par:

  • EURGBP0,8150 (pierwsze półrocze) oraz 0,7700 (koniec roku)
  • GBPUSD1,2700 (pierwsze półrocze) oraz 1,3000 (koniec roku)

Skróty stosowane na rynku Forex

Złoto (GOLD) ⇑

Jeśli chodzi o ceny złota dostrzegam potencjał do wzrostów z powodu:

  • globalnej reflacji, która w mojej ocenie będzie kontynuowana (może nie w takiej skali), nawet po ustaniu efektu bazy wynikającego z cen surowców, sterownikiem wciąż powinna być polityka fiskalna, która według mnie przejmie “pałeczkę” po polityce monetarnej w odpowiedzialności za wzrost gospodarczy
  • oczekiwanego odbicia popytu jubilerskiego w Chinach oraz Indiach
  • wzrostu globalnej niepewności i awersji do ryzyka (zwłaszcza w pierwszej połowie roku w Europie, zaś w ciągu roku za sprawą niepewnej polityki administracji Trumpa)
  • Złoto (GOLD)1300$ (pierwsze półrocze) oraz 1380$ (drugie półrocze)

Pszenica (WHEAT) ⇑

Na koniec jeden, w mojej ocenie najciekawszy rynek z surowców rolnych, za wzrostami w mojej ocenie przemawiają takie czynniki jak:

W miarę upływu czasu będę starał się wracać do tego wpisu i ewentualnie go korygować wraz z napływem nowych informacji, a także dodawać linki do swoich zaktualizowanych analiz. Uważam, że zapoznanie się z nim jasno przedstawia moje oczekiwania dotyczące wybranych aktywów na ten rok. 

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze