Analizator kredytowy 2.0 – stała czy zmienna stopa? (nowa wersja)

Aktualizacja: od dzisiaj dostępna jest nowa wersja kalkulatora porównującego stałą i zmienną stopę procentową! W nowym wydaniu masz możliwość:

  • zmiany marży przy powrocie ze stałej do zmiennej stopy procentowej (część banków może podwyższać marżę),
  • zbudowania do 10 scenariuszy dla stawki WIBOR w okresie obowiązywania stałej stopy procentowej,
  • porównania oferty ze stałą i zmienną stopą procentową w całym okresie kredytowania (wprowadzasz dowolne zmiany i dokładnie widzisz co się opłaca),
  • przeanalizowania wszystkich danych w wygodnej formie wykresów.

*osoby, które już pobrały kalkulator, otrzymały automatycznego maila z jego nową wersją 😉 


Środowisko do podejmowania decyzji o kredycie hipotecznym jest delikatnie mówiąc wymagające. Zaryzykuję tezę, że dawno nie mieliśmy tak dużej niepewności w kontekście tego, ile stopy procentowe będą wynosić za choćby pół roku. Wojna na Ukrainie z pewnością dorzuciła kolejny istotny czynnik ryzyka. Wielu z nas mimo wszystko musi lub po prostu chce takowe decyzje podejmować. W związku z tym postanowiłem wyjść na przeciw tymże rozterkom. Dzisiaj w wasze ręce oddaję kolejne, moim zdaniem niezwykle przydatne, narzędzie do wykonywania analizy porównawczej kredytu hipotecznego opartego o zmienną i stałą stopę.

Czy stała stopa jest stała?

Pytanie to wydaje się absurdalne, ale odpowiedź na nie wcale taka nie jest. O ile w krajach zachodnich kredyt o stałym oprocentowaniu faktycznie takowym jest, u nas obraz wygląda nieco inaczej. Obecnie banki oferują stałe oprocentowanie, ale tylko przez okres 5 lat. Co potem? Albo przechodzimy na stopę zmienną w formula marża + WIBOR, albo odnawiamy oprocentowanie stałe na nowych warunkach. W praktyce oznacza to, że w polskich warunkach jest to kredyt o okresowo stałym oprocentowaniu.

Skorzystaj z kalkulatora obligacji detalicznych!

Dlaczego kraje zachodnie mogą oferować kredyt hipoteczny ze stałą stopą nawet na 20 czy 30 lat?

To efekt rozwinięcia rynku odpowiednich instrumentów finansowych, który w Polsce dopiero raczkuje
0
Jesteś zainteresowany jaki to rynek i w jaki sposób funkcjonuje? Napisz w komentarzu!x
. Za ich pomocą banki będą mogły zabezpieczać się ryzyko stopy procentowej, a konsumenci otrzymają kredyt z prawdziwie stałym oprocentowaniem. Potencjał do wzrostu udziału rynku kredytów hipotecznych ze stałą stopą jest ogromny. W Polsce kredyt ze stałą stopą pierwszy swój boom miał dopiero w ubiegłym roku.

Duże możliwości w przystępnym wydaniu

Jak działa analizator kredytowy możesz przekonać się oglądając nagranie z mojej ostatniej transmisji LIVE dla uczestników grupy “Prosto o inwestycjach i gospodarce“. Omawiam na nim szczegółowo każdy istotny aspekt. Dzięki temu możesz skorzystać z wszystkich dobrodziejstw analizatora. Na nagraniu poruszam również inne kwestie związane z porównaniem kredytu o zmiennej i stałej stopie procentowej.

Jak działa analizator?

Z punktu widzenia użytkownika oddawane dzisiaj dla Was narzędzie jest niezwykle intuicyjne i proste w użyciu. Jedyne co należy wprowadzić to dane dotyczące kwoty kredytu, liczby lat kredytowania, wysokość marży, wysokość aktualnej stawki WIBOR, wysokość stałej stopy procentowej oraz okres obowiązywania stałej stopy. Po wprowadzeniu tych danych analizator wykona stosowne obliczenia, dzięki którym od razu zobaczysz, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne.

Zrzut z ekranu analizatora kredytowego (nie obejmuje on wszystkich elementów narzędzia), źródło: InsiderFX Research

To jednak nie wszystko, przekonasz się co dokładnie składa się na dodatkowy koszt lub oszczędność. Całość wyników zaprezentowana jest również w formie graficznej, co znacznie ułatwia interpretację wyników. Dla osób pragnących zagłębić się w szczegóły, dostępna jest również opcja rozbicia całego okresu kredytowania po miesiącu z dokładnymi wyliczeniami dla obydwu opcji kredytu.

Myślisz, że to już wszystko? Najlepsze dopiero przed nami. Analizator umożliwia budowanie własnych scenariuszy dla stawki WIBOR w całym okresie kredytowania. Co należy zrobić? Wystarczy, że w oknie budowania scenariuszy wprowadzisz numery rat, od którego i do której ma obowiązywać inna stawka WIBOR, a następnie wprowadzisz przewidywaną nową stawkę. Spodziewasz się wzrostu stóp procentowych, a potem spadku? Wystarczy, że zdefiniujesz dwa scenariusze, analizator zrobi resztę. Nie będziesz zastanawiać się jak kilkukrotna zmiana stawki WIBOR w okresie kredytowania, lub tylko w okresie obowiązywania stałej stopy procentowej, wpłynie na analizę kosztów obydwu kredytów.

W jaki sposób otrzymasz analizator?

Tak jak mam w zwyczaju, oddaje go Ci zupełnie za darmo. Jedyne co musisz zrobić to wyrazić chęć jego otrzymania poprzez wprowadzenie maila w sekcji “Sięgnij po więcej!”. Znajdziesz ją w prawym górnym roku bloga. Niemniej to nie wszystko. Zapisując się do wspomnianej sekcji otrzymasz automatycznie wszystkie funkcjonalne kalkulatory, które możesz znaleźć w zakładce “Narzędzia”. Sprawa jest zatem prosto, zapisujesz się raz, a potem otrzymujesz każde nowe narzędzie na swoją skrzynkę. Brzmi ciekawie? Też tak sądzę 😉 Wiedzcie, że jestem skrupulatny i nie oddaje w użytkowanie czegoś, czego nie uważam za godne polecenia. Oddaje Wam przetestowane przeze mnie funkcjonalne narzędzia, które ułatwią prowadzenie finansów osobistych.

Uwaga: jeśli z jakichś powodów nie chcesz podawać maila, wówczas masz możliwość nabycia analizatora w kwocie 200 zł. W takim przypadku proszę o informację.

Wyraź swoją opinię

Bardzo zależy mi na dobrej komunikacji z czytelnikami bloga oraz członkami grupy na Facebooku “Prosto o inwestycjach i gospodarce”. Z tego powodu proszę Cię o zostawienie swojej opinii na temat analizatora. Coś Ci się szczególnie spodobało? Podziel się opinią, inni również z niej skorzystają. Masz jakieś uwagi, coś należy Twoim zdaniem poprawić? Daj znać w komentarzu. Wszystkie uwagi rozpatrzę, co przyczynia się do poprawy jakości kolejnych narzędzi 😉

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata. Podejmij tę decyzję świadomie!

3 11 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze
Tomek
Tomek
2 lat temu

Znalazłem ten artykuł i kalkulator w idealnym momencie bo muszę na dniach podjąć decyzję o stałej czy zmiennej stopie. Już myślałem, że będą musiał stworzyć coś od zera, a tu mega niespodzianka 🙂 Super ten kalkulator – po minucie już wiedziałem co i gdzie wstawić więc bardzo intuicyjny. Dziękuję!