Jen traci w obliczu japońskiej gorączki przed BoJ

wpis w: Bez kategorii | 0

Posiedzenie centralnego banku Japonii już w przyszłym tygodniu, co ważne zbiega się ono z posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Jeszcze kilkanaście dni temu, kiedy Janet Yellen mówiła w Jackson Hole, iż argument za podwyżką stóp procentowych wzrósł w ostatnim czasie wydawało się, że to FED przyciągnie większą uwagę rynku. Niemniej wystarczyły trochę czasu, aby największe instytucje na świecie zaczęły się wycofywać ze swojego poglądu, iż wrzesień przyniesie drugą podwyżkę kosztu pieniądza w USA w tym cyklu.

To, w połączeniu z coraz śmielszymi komentarzami ze strony oficjeli BoJ sprawiło, że to właśnie Japonia będzie prawdopodobnie na świeczniku inwestorów w przyszłym tygodniu. Co takiego wydarzyło się w ostatnim czasie?

Sprawdź: Inwestuj na najnowszej platformie handlowe dostępnej na rynku!

Wczoraj agencja NIKKEI opublikowała bardzo medialny nagłówek, iż BoJ bada możliwości głębszego cięcia stóp procentowych, co miałoby by w pewnym stopniu zastąpić program skupu aktywów, który po powoli dociera do swoich limitów (coraz bardziej widoczny niedobór papierów do skupu przez BoJ).

Zdaniem agencji taka decyzja będzie zawarta w obszernej ocenie dotychczasowej polityki monetarnej, jaką poznamy przy okazji przyszłotygodniowego posiedzenia. Z drugiej strony, niektórzy obserwatorzy przewidywali, że BoJ może wykorzystać owy przegląd polityki do porzucenia strategii ujemnej stopy procentowej w miarę dużego sprzeciwu ze strony sektora finansowego. Niemniej w obliczu trwającej stagnacji wzrostu, utrzymującej się presji spadkowe w cenach BoJ może rozważyć przesunięcie stopy depozytowej od niektórych rezerw banków jeszcze niżej (obecnie jest to -0,1%).

Zobacz: Odbierz profesjonalny pakiet szkoleń HFT Brokers i zacznij tradować!

Prócz tego agencja podała, iż BoJ zamierza zaprezentować na owym przeglądzie polityki to, że korzyści wynikające z ujemnych stóp procentowych przewyższają efekty uboczne. Warto dodać, że zarówno prezes Kuroda jak i jego zastępca mają tożsame zdanie na ten temat, więc oczekuje się, że zyskają oni poparcie ze strony pozostałych członków.

Jak powiedział ostatnio jeden z członków BoJ:

Jakakolwiek decyzja o obniżeniu stóp jeszcze niżej wymagać będzie ostrożnej oceny kursu jena i stanu gospodarki z szerszej punktu widzenia. Debata zatem prawdopodobnie będzie postępować bardzo roztropnie. Nie oznacza również, że stopy mogą być cięte w nieskończoność.

Ponadto bank ma potwierdzić swoje zobowiązanie do monitorowania niekorzystnych skutków polityki ujemnych stóp. Nie ma jednak wątpliwości, że taka polityka, która prowadzi do spadków długoterminowych rentowności zmniejsza zyski funduszy emerytalnych i firm ubezpieczeniowych, co już dało się odczuć w słabnącym sentymencie japońskiego konsumenta. Z tego też powodu ostatnio zrobiło się głośno, iż BoJ może zmniejszyć zakupy obligacji powyżej 25 lat, co prowadziłoby do wzrostów rentowności na długim końcu i uchroniłoby gospodarkę przed niekorzystnym wpływem płaskiej, a nawet odwróconej krzywej rentowności.

Zobacz również: Fundamenty powalają cenę ropy naftowej. Jak inwestować?

Warto również wspomnieć, że BoJ wciąż utrzymuje cel inflacyjny na poziomie 2%, niemniej rozważa odrzucenie restrykcyjnego terminu jego osiągnięcia (2 lata). To sprawia, że rynek traci powoli zaufanie do polityki BoJ, co zakończyło się w ostatnim czasie silną aprecjacją JPY. Z kolei dzisiaj nad ranem otrzymaliśmy informacje, jakoby niektórzy członkowie BoJ wciąż faworyzowali skup obligacji rządowych, jeśli chodzi o rozszerzenie luźnej polityki. Z drugiej strony podkreślony został podział wśród członków BoJ co do wykonania prawidłowego ruchu luzującego politykę, czy też co do konieczności “numerycznego zobowiązania” dotyczącego zarówno czasu osiągnięcia celu inflacyjnego jak i poziomu stóp procentowych.

usdjpydaily

Od strony technicznej, jeśli rynek zacznie nieco bardziej przychylniej patrzeć w kierunku FED (obecnie prawdopodobieństwo ruchu we wrześnie jest bardzo niskie), a deprecjacja jena pod wpływem komentarzy BoJ utrzyma się, wówczas do czasu przyszłotygodniowych posiedzeń obydwu banków możemy obserwować kontynuację wzrostów USDJPY w kierunku nawet 106,5.

mts-pl-980x120

Dlatego też do połowy przyszłego tygodnia warto szukać pozycji długich na parze. Obecnie wsparciem jest 102,4 i dolne ograniczenie kanału, gdzie możemy zawierać longi. Tak czy inaczej, jeśli plotki z Japonii utrzymają słabego jena do posiedzenia BoJ, będziemy mieli spore ryzyko rozczarowania, co może zakończyć się spadkiem USDJPY. Do tego czasu jednak strategia wydaje się dość jasna.

Warto również wskazać, że przecena JPY względem USD jest obecnie wspierana przez rynek obligacji. W stosunku do rentowności 10-letnich obligacji USA kurs USDJPY jest wyraźnie niedowartościowany.

Rentowności 10-letnich obligacji USA i kurs USDJPY, źródło: investing.com
Rentowności 10-letnich obligacji USA i kurs USDJPY, źródło: investing.com
0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze