O ile ostatnie tygodnie obfitowały w dużą dozę jastrzębiej retoryki ze strony najważniejszych banków centralnych, to zarówno RBA jak i Riksbank nie zdecydowały się iść tą drogą. Obydwa banki powstrzymały się od wyrażenia pozytywniejszego tonu odnośnie do przyszłości polityki i ewentualnych podwyżkach (w przypadku RBA).
W rezultacie zarówno AUD jak i SEK straciły bezpośrednio po posiedzeniach. Jeśli chodzi o Bank Australii to po raz kolejny wskazano, że niski wzrost dynamiki płac będzie prawdopodobnie kontynuowany, zaś same dane z rynku pracy wciąż nie były dla RBA przekonywujące. W efekcie tego postanowiono pozostawić frazę, iż rynek pracy wciąż wygląda “mieszanie”. Jest to o tyle interesujące, że ostatni raport pokazał znaczący wzrost zatrudnienia oraz spadek stopy bezrobocia. Poza tym wskazano na słabą konsumpcję.
W kwestii analizy technicznej para zrealizowała ostatnio zasięg wzrostowy wynikający z wybitego spadkowego kanału trendowego. Po wczorajszym posiedzeniu RBA nastąpiło cofnięcie w kierunku dolnego ograniczenia nowego kanału wzrostowego, a co jeszcze ważniejsze cena zdołała sforsować lokalną strefę popytową. W mojej ocenie w chwili obecnej sygnałem sprzedażowym byłoby albo dojście do lokalnych szczytów w pobliżu 0,77 i wyrysowanie formacji podażowej lub też przełamanie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Celami są kolejno oznaczone poziomy. Na koniec należy również zaznaczyć, że z punktu widzenia rynku surowcowego oraz stopy procentowej AUDUSD pozostaje dość mocno przewartościowany.
Bardzo dobre dane i stopniowa słabość złotego
Nie mniejsze rozczarowanie nadeszło ze Szwecji, gdzie Riksbank rozwiał nadzieje rynkowe na zasugerowanie szybszych podwyżek stóp niż prognozowano wcześniej. Co więcej, zdecydowano się obniżyć projekcje inflacyjne na przyszły rok i to zarówno dla inflacji bazowej jak i szerokiego miernika. In minus działał również obniżka tegorocznego PKB, choć jest ona znacząca, to jednak nie tak ważna jak projekcja przyszłoroczna.
Idąc dalej warto podkreślić, że dane makroekonomiczne w Szwecji są naprawdę dobre. W poniedziałek poznaliśmy świetny przemysłowy indeks PMI. Dzisiaj opublikowano lepszy od prognoz usługowy PMI oraz fantastyczne dane na temat produkcji przemysłowej. Ogólnie zarówno miękkie wskaźniki, jak i kluczowe twarde figury mają się całkiem nieźle, co w dłuższym okresie powinno pomóc tamtejszej walucie.
Patrząc na wykres powyżej widać wyraźnie, że 6-miesięczna średnia produkcji od początku roku pozostaje bardzo mocna, z kolei przemysłowy PMI daje nadzieje na dalszą poprawę. Na koniec spójrzmy na rynkowe stopy procentowe, których zmiany mogą oddziaływać na ruchu rynku walutowego.
Choć rentowności w USA w ostatnim czasie wyraźnie wzrosły, pokaźny wzrost zanotowaliśmy także w przypadku szwedzkich papierów wartościowych. W związku z powyższym spread wcale ne powędrował tak wysoko, jakby to się mogło wydawać. Aktualnie różnica rentowności sugeruje, iż USDSEK powinien znajdować się nieco powyżej aktualnej ceny spot. Co jest jednak najważniejszym wnioskiem z tej analizy to fakt, że rentowności w Szwecji nie spadły po wczorajszym dość gołębim komunikacie Riksbanku. Oznacza to, że rynek w dalszym ciągu pozostaje pozytywnie nastawiony co do możliwości wyższych stóp w tamtejszej gospodarce.
Patrząc na koniec na analizę techniczną pary USDSEK można zakładać, że strefa oznaczona kolorem czerwonym byłaby idealna do zajmowania bardziej długoterminowych pozycji długich (być może dzisiejsze minutki FED przyniosą jakąś falę aprecjacji USD, choć jest to moim zdaniem mało prawdopodobne). Ostatecznie para powinno kierować się na południe, w kierunku oznaczonych wyżej poziomów.