Aktualizacja (2/8/2022): od dzisiaj dostępna jest wersja 3.0 kalkulatora obligacji detalicznych! W nowym wydaniu dodana została nowa seria obligacji do kupienia od sierpnia 2022, która zastąpiła obligację 3-letnią z zmiennym kuponem: trzyletnie obligacje TOS z oprocentowaniem stałym.
Aktualizacja (14/6/2022): od dzisiaj dostępna wersja 2.0 kalkulatora obligacji detalicznych! W nowym wydaniu dodane zostały dwie nowe serie obligacji do kupienia od czerwca 2022:
- roczne obligacje ROR, oprocentowane na podstawie stopy referencyjnej NBP,
- dwuletnie obligacje DOR, oprocentowane na podstawie stopy referencyjnej NBP,
*osoby, które już pobrały kalkulator, otrzymały automatycznego maila z jego nową wersją 😉
Przed nami początek nowego miesiąca, a co za tym idzie możliwość kupna obligacji detalicznych z nowej emisji. Ich zakupu możesz dokonać za pośrednictwem niniejszej strony, ale dostępne są również inne kanały sprzedaży (więcej szczegółów na podlinkowanej stronie). Tak się składa, że niedawno Ministerstwo Finansów poinformowało o podwyższeniu oprocentowania obligacji detalicznych, tym samym ich oferta na tle lokat staje się moim zdaniem jeszcze ciekawsza. Przyszły posiadacz obligacji staje jednak przed wyborem, który rodzaj oferowanych instrumentów wybrać. Z pomocą przyjdzie Ci kalkulator obligacji detalicznych!
Kilka serii do wyboru
Do wyboru mamy cały czas 5 różnych rodzajów obligacji detalicznych, które mogą zostać kupione przez osoby fizyczne, stowarzyszenia oraz inne organizacje społeczne i zawodowe, a także fundacje wpisane do rejestru sądowego. Ponadto, dodatkowe 2 serie obligacji dostępne są dla beneficjentów programu “Rodzina 500 Plus”. Tym samym niektórzy z Was będą mieli do wyboru 7 różnych typów obligacji, różnie oprocentowanych z różnymi terminami ich wykupu. Do wyboru mamy obligacje indeksowane inflacją, ze stałym oprocentowaniem oraz z oprocentowaniem zmiennym, które uzależnione jest od 6-miesięcznej stawki WIBOR. To właśnie ta stawka wykorzystywana jest przez wiele banków w kalkulacji rat kredytów hipotecznych.
Produkty emerytalne – dlaczego to się opłaca?
Warto również dodać, że osoba kupująca obligację, która zostanie wykupiona (zakończenie inwestycji) za kilka lat, ma możliwość złożenia dyspozycji wcześniejszego zakończenia oszczędzania. Wiążę się to z dodatkowym kosztem, niemniej wcale nie oznacza, że niekiedy nie warto go ponieść. Mój kalkulator pomoże Ci podjąć właściwą decyzję, gdyż będziesz mógł zasymulować różne scenariusze na wszystkich typach obligacji. Ponadto, w pliku Excel znajdziesz również pomocną legendę z najważniejszymi cechami poszczególnych obligacji.
Obligacje inflacyjne przetrwają każdą inflację – na pewno?
W ofercie mamy aż 4 rodzaje obligacji, których wysokość odsetek powiązana jest z inflacją. Teoretycznie wydaje się, że z definicji powinny one chronić nas zawsze przed inflacją. Tym samym stopa zwrotu po odjęciu inflacji zawsze powinna być dodatnia. Tak jednak nie jest, czego zasługą jest podatek od zysków kapitałowych. Stawka podatku 19% odciągana jest od kwoty brutto odsetek, zatem nie każdy poziom inflacji jest pożądany. Aby lepiej zobrazować ten mechanizm, przedstawiam moje wyliczenia na przykładzie konkretnych obligacji.
Na pierwszy rzut oka widać, że najlepiej i najdłużej przed inflacją chronią obligacje 12-letnie. Są to instrumenty przeznaczone dla beneficjentów programu “Rodzina 500 Plus”. Dlaczego to właśnie ten rodzaj obligacji zapewnia najdłuższą ochronę przed inflacją? To efekt najwyższej marży, która doliczana jest do stopy inflacji. Niemniej i w tym przypadku przy inflacji powyżej 6,5% 12-letnia obligacja przestaje nas w pełni chronić. Oznacza to, że przy tym poziomie inflacji wysokość naszych odsetek po pomniejszeniu o należny podatek jest mniejsza od stopy inflacji. Przy obecnej dynamice wzrostu cen w okolicy 9% r/r okazuje się, że wszystkie obligacje indeksowane inflacją przynoszą realne straty.
Czy jest to jednak zła inwestycja? Moim zdaniem to wciąż bardzo dobry i przede wszystkim bezpieczny instrument, który jest znacznie korzystniejszy od tradycyjnej lokaty bankowej, która przy tak wysokiej inflacji przynosi znacznie wyższe realne straty. Trzeba przecież uwzględniać, że grupą docelową obligacji detalicznych są osoby o relatywnie niskim poziomie akceptacji straty. Tym samym, względem podejmowanego ryzyka, obligacje detaliczne są godną uwagi propozycją.
Należy również pamiętać, że w przypadku tychże obligacji nie ponosimy również żadnych kosztów transakcyjnych, a to niewątpliwie duża zaleta. Warto wiedzieć, że w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym koszty te mogą mieć istotny wpływ na finalny wynik naszej inwestycji.
Sposób na pewny, realny zysk
Niemniej istnieje sposób, aby obligacje indeksowane inflacją dawały zawsze zysk powyżej inflacji. Pytacie jaki?
Jak działa kalkulator?
Budując to narzędzie starałem się, aby jego obsługa była jak najprostsza i intuicyjna.
Użytkownik może edytować pola zaznaczone na szaro. Na samej górze konieczne jest podanie oprocentowania interesującej nas obligacji w danym okresie. Jeśli wybieramy obligacje ze zmienną stopą, wówczas konieczne jest podanie zakładanej stawki 6-miesięcznego WIBOR-u, aby dokonać obliczeń. Podobnie sprawa się ma w przypadku obligacji indeksowanych inflacją. Tam również musimy zdefiniować zakładaną inflację w konkretnych miesiącach poszczególnego roku (w legendzie znajdziecie wyjaśnienie jaki miesiąc danego roku będzie istotny). Następnie, po podaniu wartości inwestycji oraz daty zakupu obligacji, kalkulator dokona obliczeń. Otrzymujecie wynik w PLN, stopę zwrotu netto z całego okresu oraz
Ponadto, w sekcji wcześniejszego zakończenia inwestycji, możecie wybrać okres, w którym chcecie przerwać oszczędzanie – tej opcji brakuje w innych tego typu narzędziach. Po podaniu daty dyspozycji, kalkulator obliczy zysk netto przypadający z danego niepełnego okresu. Automatycznie wyliczy się także łączny zysk biorąc pod uwagę niepełny okres odsetkowy oraz opłaty związane z wcześniejszym zakończeniem inwestycji. Dokonując zmian dla poszczególnych typów obligacji masz cały czas podgląd na tabelę z podsumowaniem obliczeń. Tym samym w każdym momencie wiesz jak wypada inwestycja w jedną obligację na tle innych.
W jaki sposób otrzymasz kalkulator?
Praca nad tym narzędziem zajęła mi wiele godzin, choć z pozoru wydaje się ono banalnie proste 😉 . Nie zamierzam jednak sprzedawać kalkulatora, a oddaję Ci go zupełnie za darmo. Wystarczy tylko, że zostawisz maila w sekcji “Sięgnij po więcej!” znajdującej się po prawej stronie bloga. Dzięki temu nie tylko otrzymasz kalkulator obligacji detalicznych, ale również automatycznie będziesz otrzymywał inne tego typu narzędzia w przyszłości. Poza tym od czasu do czasu otrzymasz inne ciekawe materiały, a także najciekawsze i najchętniej czytane tematy na forum “Prosto o inwestycjach i gospodarce“. Uspokoję Cię, że jednocześnie nie zostaniesz zarzucony mailami, nie planuję bowiem więcej niż 2-3 wiadomości miesięcznie!
Uwaga: jeśli z jakichś powodów nie chcesz podawać maila, wówczas masz możliwość nabycia kalkulatora w kwocie 200 zł. W takim przypadku proszę o informację.
Na koniec prośba
Dajcie znać w komentarzu jak obsługuje się kalkulator, czy jest on intuicyjny i pomocny, czy wszystko jest jasno opisane, czy czegoś ewentualnie brakuje. Wasze opinie pozwolą mi udoskonalić to narzędzie i zastosować sugestie do pracy nad przyszłymi tego typu projektami!
Gratulacje dla Twórcy! To świetne narzędzie i bardzo proste w obsłudze. Kalkulator dopracowany w najmniejszym szczególe.W szybki oraz przyjemny sposób można porównać wiele opcji, a jednocześnie jest to przejrzyste i czytelne nawet dla laików. To bardzo duże ułatwienie. Nie widziałam nigdzie indziej dostępnych tego typu kalkulatorów. Polecam gorąco, szczególnie, że to prawie nic nie kosztuje 😉
Cieszę się, że kalkulator spełnia swoją funkcję! Teraz tylko wybrać interesującą obligację i zacząć oszczędzać 😉
Kalkulator bardzo pomocny przy doborze/dopasowaniu obligacji detalicznych w portfelu. Opcja wcześniejszego zakończenia inwestycji pozwala szybko zorientować się jaka będzie finalna rentowność inwestycji i wybrać dzięki temu najlepsze rozwiązanie.
Właśnie ta opcja miała być w zamiarze najciekawszą i stanowić znaczącą wartość dodaną. Cieszę się, że spełniła swoją rolę 😉
Huh, nie umiem znaleźć sekcji “Sięgnij po więcej”, żeby się zapisać na kalkulator 🙁 Coś robię źle na pewno 🙂
A dobra, AdGuard blokował cały panel i nie pokazywał, że coś jest z boku 🙂
Cieszę się, że udało się znaleźć 🙂 Po skorzystaniu zachęcam do pozostawienia opinii/sugestii co poprawić!
Witam, jestem po raz pierwszy w temacie obligacji detalicznych, chce ulokować oszczędności, ale zupełnie zielona w temacie jestem. Jak obliczyć zysk obligacji detalicznych rocznych od 1.08.2022?
Aby obliczenia zostały wykonane, musi uzupełnić Pani wszystkie szare pola dotyczące danej obligacji. Dane dot. oprocentowania obecnej serii obligacji znajdzie Pani na stronie obligacjeskarbowe.pl (jutro rozpoczyna się nowa emisja sierpniowa). W przypadku obligacji rocznej i dwuletniej (ROR i DOR) potrzeba jest jeszcze aktualna stopa NBP (dostępna na stronie banku centralnego) oraz zakładana przez nas wysokość stopy NBP w kolejnych miesiącach. W przypadku obligacji indeksowanych o inflację również musimy przyjąć jakąś wartość inflacji oczekiwaną przez nas w kolejnych latach. Jeśli będą jeszcze jakieś problemy proszę pisać. Ostatecznie służę pomocą telefonicznie 🙂
nie wiem czy teraz na pewno warto inwestować w obligacje mam jakieś pewne obawy
To już zależy od osobistych preferencji, które trzeba wziąć pod uwagę -> finanse osobiste.
Pytanie jak bardzo można być na tym stratnym?
Nie są to obligacje notowania na giełdzie (więcej o obligacjach dowiesz się w tym wpisie), więc ich cena nie zmienia się w czasie. Można przyrównać to do lokaty bankowej. Jedynym kosztem (ograniczonym, różnym w zależności od typu obligacji) jest opłata za wcześniejszy wykup. Polecam skorzystać z kalkulatora, by sprawdzić różne warianty
Witaj Gosia
Jedynie naliczone do tego momentu odsetki mogą zostać pomniejszone. Zależy to od czasu, jaki w momencie przedterminowego wykupu pozostawał do końca oszczędzania. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
A czy jest to gdzieś w umowie zawarte ? Na jakiej zasadzie działa i ile kosztuje przedwczesny wykup ? Czy skąd wiemy o tym jakt o działa w przypadku danego typu obligacji ?
właśnie czy nie ma żadnych problemów przed wcześniejszym wykupem obligacji ?
Ja bym się zastanawiała czy nie ma żadnej kary za to
Witaj Wera
W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania możesz wycofać wpłacone pieniądze, tj. zwrócić dowolną liczbę posiadanych Obligacji, składając w Systemie dyspozycję przedterminowego wykupu. W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie jednak pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej Obligacji.Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
dobrze że jak coś się wydarzy to można to po prostu zakończyć
Ale wtedy i tak się traci przecież?
na odsetkach które urosły a nie na kapitale
Czy inwestowanie w obligacje jest odpowiednie dla osób, które szukają stabilności i niskiego ryzyka?
Czy warto rozważyć inwestowanie w obligacje, biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe?
Witaj Zuzanka,
Obligacje skarbowe są najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Obligacje skarbowe emitowane są przez Skarb Państwa, dlatego to państwo odpowiada całym swoim majątkiem przed osobami, które kupują takie papiery wartościowe. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
czy można zakupić obligacje nie będąc Waszym klientem?
Witaj jumbo
Oczywiście, jest taka możliwość. Jeśli jeszcze nie jesteś naszym klientem, wejdź na stronię internetową dedykowaną Obligacjom skarbowym w Banku Pekao, pod adresem https://www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe, gdzie zostaniesz przekierowany na stronę umożliwiającą otwarcie pierwszej relacji z bankiem w kilku krokach. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
Ale nie trzeba wtedy otwierać rachunku prawda?
z tego co się orientuje nie trzeba 🙂
No i to jest super, pełna wygoda
Witaj Gosia
Nie jest wymagane otwarcie rachunku bankowego. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
A co jest w takim razie wymogiem?
Witaj Gosia
Jeśli jeszcze nie jesteś naszym klientem, wejdź na stronię internetową dedykowaną Obligacjom skarbowym w Banku Pekao, pod adresem https://www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe, gdzie zostaniesz przekierowany na stronę umożliwiającą otwarcie pierwszej relacji z bankiem w kilku krokach: weryfikacja Twojej tożsamości za pośrednictwem jednego z dwóch sposobów identyfikacji. Dzięki wykonaniu tych dwóch prostych kroków, będziesz mógł podpisać Umowę o obsługę obligacji skarbowych. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
Co zrobić, jeśli chcę szybko sprzedać obligacje przed terminem zapadalności?
Gosia, a już wiesz na jakie obligacje planujesz się zdecydoiwać?
czy w ogóle warto inwestować jakieś mniejsze kwoty ?
Wydaje mi się, że nie za bardzo, mały dochód by z tego był
no raczej tak ale zawsze coś by było na +
Jakie są zalety inwestowania w obligacje w porównaniu do innych form inwestycji, takich jak akcje czy nieruchomości?
Witaj Zuzanka
Lokowanie oszczędności w obligacjach skarbowych pozwoli Ci zminimalizować straty wartości Twoich pieniędzy.
Pozdrawiam
Marek
Doradca Online PEKAO S.A
Witajcie! Jestem Doradcą Online PEKAO S.A. Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania odnośnie inwestowania w obligacje skarbu państwa. Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
Czy można dokonać zakupu online?
Tak, można dokonać zakupu przez Internet w PKO lub w Pekao.
Jak to wygląda?
Witaj Gosia
Jeśli jesteś naszym klientem możesz zawrzeć Umowę o obsługę obligacji skarbowych w aplikacji mobilnej PeoPay lub serwisie bankowości internetowej Pekao24.Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
A jeżeli nie jestem Waszym klientem to jest konieczność zakładania rachunku?
Witaj Wera
Jeśli jeszcze nie jesteś naszym klientem, wejdź na stronię internetową dedykowaną Obligacjom skarbowym w Banku Pekao, pod adresem https://www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe, gdzie zostaniesz przekierowany na stronę umożliwiającą otwarcie pierwszej relacji z bankiem w kilku krokach. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
A jest jakiś minimalny wkład żeby móc zacząć inwestować ?
czy na pewno obligacje są teraz bezpieczne ?
Bodajże 100 zł
Witaj Wera
Minimalny wkład na obligacje wynosi 100 zł 🙂 Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
w sumie nie jest to sporo ale może sporo dać
Jakie są możliwe korzyści i zagrożenia z inwestycji w obligacje?
Dlaczego inwestowanie w obligacje może być dobrym wyborem dla początkujących inwestorów?
A czy banki różnią się ofertą?
wydaje mi się że oferty sa bardzo podobne dlatego ja zdecydowałam się na pekao
Witaj Zuzanka
Bardzo się cieszę, że zdecydowałaś się na inwestycję swojego kapitału, dobry wybór.
Pozdrawiam
Marek
Doradca Online PEKAO S.A
Witaj Gosia
Oczywiście jest opcja kupna obligacji bez wychodzenia z domu. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
A jak wówczas wygląda podpisanie umowy online ?
czy można wziąc obligacje na 2 osoby ?
Witaj Zuzanka
Nie ma możliwości zawarcia Umowy o obsługę obligacji skarbowych, której stroną jest więcej niż jeden Klient. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
Witaj Wera
Umowę o obsługę obligacji skarbowych:
w aplikacji mobilnej PeoPay, lub
w serwisie bankowości internetowej Pekao24 (zakładka: Inwestycje lub Oferty i wnioski w nagłówku strony). Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
fajnie że wszystko można załatwić online
Czy obligacje długoterminowe są bardziej korzystne niż krótkoterminowe, jeśli chodzi o zyski?
Jakie są typowe okresy zapadalności obligacji i jak wpływają one na inwestycje?
Czy inwestowanie w obligacje jest bezpieczne dla osób, które nie znają się za bardzo na finansach?
a czy na pewno warto jeszcze inwestować w obligacje czy to już przeszłość?
Wszystko zależy od kwestii indywidualnych. Zapraszam do zapoznania się z usługą planowania finansów osobistych (https://insiderfx.pl/planowanie-finansowe-2/).
Inwestycja w obligacje może być bezpiecznym sposobem na zarobienie pieniędzy, ale należy dokładnie przeanalizować ich oprocentowanie i czas trwania inwestycji.
to na pewno przed podjęciem decyzjo trzeba ją przeanalizować
Znasz jakieś ciekawe obligacje, na które warto zwrócić uwagę teraz?
Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na zmiany oprocentowania obligacji na rynku?
poproszę kalkulator na maila pal.hen@wp.pl
Kalkulator powinien być automatycznie wysłany po podaniu adresu w prawym górnym rogu strony (sekcja “Sięgnij po więcej”). W razie problemów proszę o kontakt.
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!