4 najważniejsze wykresy po raporcie z rynku pracy

wpis w: Bez kategorii | 0

Dzisiejszy raport z rynku pracy wpisał się po części w moje oczekiwania odnośnie do tego, że zobaczymy odczyt znacznie powyżej 200 tys. Z drugiej strony wskazywałem wyraźnie, że sama zmiana zatrudnienia nie ma znaczenia (o ile nie mamy wyraźnie słabszego od konsensusu odczytu). Liczą się dwie rzeczy: płace oraz stopa partycypacji pracy.

Z tym że, dynamika płac i jej zmiana dyskontowana jest niemalże natychmiast, zaś zmiany w stopie partycypacji pracy po pierwsze trzeba analizować wraz ze zmianą stopy bezrobocia, a po drugie mają wpływ na aktywa w dłuższym horyzoncie czasowym. Tak czy inaczej, stopa ta stanowi ważny czynnik w ocenie pełnej poprawy na rynku pracy.

Jakie wnioski (w graficznym skrócie)?

Dynamika płac r/r w USA, źródło: Bloomberg, Forexlive

O ile dynamika płac w ujęciu rocznym wciąż znajduje się na przyzwoitym poziomie, o tyle tempo słabnie, a do poziomów sprzed kryzysu jeszcze sporo brakuje. Jest to poważna przeszkoda, dla której FED może nie zdecydować się podnosić stóp w marcu. W moim bazowym scenariuszu zakładam, że kolejna podwyżka zostanie zaimplementowana w czerwcu.

Stopa bezrobocia i partycypacji pracy w USA, źródło: FRED

Choć stopa bezrobocia wzrosła o 0,1pp to w mojej ocenie wzrost ten nie powinien budzić absolutnie żadnych obaw. Głównym powodem jest zwyżka stopy partycypacji pracy, która w analogicznym okresie wzrosła o 0,2pp. Tym samym wzrost bezrobocia spowodowany został wyłącznie przez powrót nieaktywnych zawodowo do grupy zatrudnionych i poszukujących zatrudnienia. W dłuższym okresie jest to czynnik korzystny, a wraz z absorpcją tych osób, stopa partycypacji powinna kontynuować wzrost przy względnie stabilnej stopie bezrobocia.

easymarkets

Średni, tygodniowy czas pracy w sektorze pozarolniczym w USA, źródło: FRED

Najważniejszy czynnik działający za wyprzedażą USD, wzrostem na obligacjach i cen złota to bez wątpienia spadek dynamiki wynagrodzeń. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę również na średni przepracowany czas w tygodniu. Na wykresie powyżej widać finalny odczyt tejże dynamiki za Q4 2016, który jest najniższy od czasu ostatniego kryzysu.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp w marcu, źródło: CME

 

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp w marcu spadło z 18% do 9% po raporcie. Jakie wnioski? Według mnie w krótkim okresie ujrzymy kontynuację przeceny USD, niemniej patrząc dalej, zbliżając się do marcowego posiedzenia uważam, że dolar zacznie aprecjację. Najciekawiej pod kątem wyceny wygląda AUDUSD i NZDUSD, to na tych rynkach warto szukać pozycji krótkich w kolejnych tygodniach.

Bank Japonii (nie) rozczarowuje. Prognoza dla USDJPY

Więcej wykresów i podobnych analiz otrzymasz zapisując się na newsletter (okno dostępne z prawej strony witryny).

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze