Prognoza na NFP. Jakiej reakcji oczekiwać?

wpis w: Bez kategorii | 0

Dane z rynku pracy USA zawsze wywierają spore emocje wśród uczestników rynku, nie inaczej będzie zapewne tym razem, kiedy to po kilku miesiącach bardzo burzliwych danych czekają nas figury za lipiec.

750x100_telefon_na_start

Jak zawsze, również i tym razem banki inwestycyjne dzielą się z nami oczekiwaniami, tym razem postanowiłem zbudować własny model, próbując oszacować lipcowe payrolle. Model bierze pod uwagę takie zmienne jak zmianę zatrudnienia według ADP, zmianę liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (w ujęciu miesięcznym) oraz opóźnione zmienne samych NFP i wcześniejszych dwóch zmiennych.

Po dokonaniu koniecznych reestymacji pierwotnej postaci modelu otrzymałem względnie wysoki poziom dopasowania (poziom mógłby być większy, aczkolwiek model musiały zawierać zmienne nieistotne statystycznie, co mija się z celem). Od strony statystycznej warto dodać, że model ma stabilne parametry i nie ma autokorelacji.

Model na NFP, źródło: InsiderFX
Model na NFP, źródło: InsiderFX

Jak widać na powyższej grafice wskaźnik dopasowania modelu do danych empirycznych wynosi 43%, co jest przeciętnym wynikiem. Prognoza na dzisiejsze odczyt sugeruje wartość 214 tys. Przypomnijmy również, że konsensus Bloomberga wskazuje na odczyt 180 tys. Jakiej reakcji oczekiwać na EURUSD?

Zobacz również: Czego dokładnie dokonał Bank Anglii?

Jeśli rzeczywiście realna wielkość znajdzie się powyżej 200 tys. w pierwszej reakcji powinniśmy obserwować aprecjację USD względem EUR. Osobiście sądzę, że przestrzeń do spadków EURUSD jest spora, biorąc pod uwagę ostatni kiepski tydzień w wykonaniu dolara, który został zapoczątkowany posiedzeniem FED. Tak czy inaczej wówczas miejscem do sprzedaży wydaje się najbliższa strefa podażowa.

EURUSDH1

Niemniej z biegiem czasu headline’y przestaną mieć najważniejsze znaczenie, a inwestorzy zaczną patrzeć zarówno na rewizje odczytów z poprzednich miesięcy jak i dane o wynagrodzeniach, stopie bezrobocia w korelacji do stopy partycypacji pracy, a także na wielkość zatrudnienia poniżej kwalifikacji tzw. underemployment. Warto mieć na uwadze, że szefowa Rezerwy Federalnej Yellen podkreśla ostatnimi czasy właśnie kwestię bezrobocia wśród osób młodych, a także właśnie problem niedopasowań na rynku pracy, czyli właśnie prace poniżej kwalifikacji.

Jeśli ogólnie dane zostaną odczytanie jako słabsze, w niedługim czasie możemy testować poziom 1,1200. To, czy będzie to potencjalna okazja do wznowienia pozycji krótkich zależy oczywiście od samej struktury danych. Bazowym scenariuszem jest jednak aprecjacja dolara w przypadku wartość NFP powyżej 200 tys.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze