Monitor rynku surowcowego

wpis w: Bez kategorii | 0

Pod koniec ubiegłego tygodnia pisałem o możliwym wyczerpywaniu się wzrostowego impetu na rynku ropy naftowej, mając na uwadze to, na co wskazuje obecnie model pokazujący “wartość sprawiedliwą” dla ceny ropy na podstawie danych fundamentalnych.

Polecam: Przejdź do HFT Brokers i odbierz na start iPhone 6S

Początek nowego tygodnia przynosi zaś przecenę na rynku czarnego złota, na co składają się dwa czynniki. Po pierwsze szerokie odbicie na dolarze, po komentarzach ze strony wiceszefa FED Stanley’a Fischera, który wciąż wydaje się wspierać wrześniową podwyżkę stóp. Po drugie doniesienia z Iraku, które to państwo ma zwiększyć eksport surowca o około 5% w nadchodzących dniach po uzgodnieniu porozumienia w kwestii wznowienia dostaw z trzech pól naftowych.

To wszystko zbiega się z tym, co wskazywałem w piątkowym wpisie. Niemniej jednak wraz ze zbliżaniem się do nieformalnych rozmów w Algierze, jakie mają mieć miejsce pod koniec września, nie można wykluczyć jeszcze spekulacyjnych wzrostów. Z drugiej strony trzeba wiedzieć, że zamrożenie produkcji na obecnych poziomach nie będzie wielkim osiągnięciem, wraz z Arabią Saudyjską pompującą rekordowe ilości surowca oraz Iranem, który w pełni odzyskał zdolność eksportową po zniesieniu sankcji.

Sprawdź: Czy funt zaczyna podnosić się z kolan?

W minionym tygodniu bez wątpienia korzystną informacją był spadek zapasów, zarówno według API jak i oficjalnego raportu EIA. Z drugiej strony liczba wież oraz produkcja surowca w USA ponownie wzrosły, co tłumi popytowy urok na ropie.

Produkcja ropy i liczba aktywnych wież wiertniczych w USA, źródło: InsiderFX
Produkcja ropy i liczba aktywnych wież wiertniczych w USA, źródło: InsiderFX

Z pozostałych rynków, można by rzec, że niewiele się działo. Na kluczowych surowcach zeszły tydzień nie przyniósł większych zmian, z kolei dla rynku dolara nowozelandzkiego ponownie korzystnie wypadła aukcja mleka. Ceny surowca wzrosły aż o 19%, co było największym wzrostem od września poprzedniego roku. Tym samym względem tego surowca notowania NZDUSD znajdują się już bardzo blisko równowagi, ograniczając potencjał spadkowy.

Sprawdź również: Odbierz ekskluzywne czasopismo branżowe FxMag ZA DARMO!

Z drugiej strony coraz niższe stopy procentowe i odradzające się nadzieje co do podwyżki w USA powinny ciążyć na kiwi, o czym mówiłem przy okazji ostatniego komentarza wideo.

Źródło: InsiderFX
Źródło: InsiderFX

Kolejny tydzień będzie ponownie dość spokojny, z rynku ropy poznamy standardowe publikacje, zatem uwaga ponownie skupi się na wieżach, tempie produkcji i zapasach. Jeśli chodzi o zboża jedyną, ważniejszą publikacją będzie raport IGC dotyczący nowych prognoz w popycie, podaży zbóż.

hft

W tym wszystkim nie należy zapominać o fakcie, że to notowania amerykańskiego dolara mogą odgrywać największą rolę w najbliższych dniach. Wraz ze zbliżaniem się do sympozjum w Jackson Hole (początek w ten piątek) zmienność na USD może podskoczyć, a to naturalnie może mieć przełożenie na surowce denominowane w tej walucie. Rynek spodziewa się, że Yellen zasygnalizuje na tymże spotkaniu, iż podwyżka we wrześniu jest naprawdę możliwa.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze