Wpływ inflacji na oszczędności: Kalkulator siły nabywczej

wpis w: Bez kategorii | 0

Inflacja nie odpuszcza i w najbliższych miesiącach sytuacja ta nie ulegnie najpewniej zmianie. Naturalnie warto w tym czasie skutecznie ochronić swoje oszczędności, choć nie jest to wcale łatwe. Niemniej jednak, aby walczyć z przeciwnikiem, najpierw wypada go dobrze poznać, na przykład poprzez analizę szkód jakie może wyrządzić. W moim przekonaniu czasem metoda ta może zachęcić niektóre osoby do podjęcia pewnych kroków celem ochrony siły nabywczej.

Proste i pomocne wyliczenia

W tym celu postanowiłem zbudować kalkulator siły nabywczej, którego celem jest ujrzenie jaki wpływ na oszczędności ma w dłuższym okresie inflacja, ale również deflacja. Kalkulator jest prosty w obsłudze. Jedyne co musimy zdefiniować to kwota oszczędności, początek okresu oraz jego koniec. W następstwie otrzymujemy siłę nabywczą naszych oszczędności w analizowanym okresie (w ujęciu historycznym) oraz zysk/stratę jaka została wygenerowana.

Narzędzie pokazuje również kwotę jaką musielibyśmy dysponować, aby siła nabywcza naszych oszczędności, po analizowanym okresie, nie uległa zmianie. Jednocześnie dostajemy również ekwiwalent średniorocznej stopy zwrotu netto oraz brutto jaka konieczna byłaby do osiągnięcia celem utrzymania siły nabywczej na niezmienionym poziomie.

Nowa wersja analizatora kredytowego

Dodatkowa funkcja

Kalkulator ma również jedną funkcję, która wyróżnia go na tle innych tego typu narzędzi. Mianowicie, oferuje możliwość wprowadzenia swoich własnych prognoz inflacji na kolejne lata. To z kolei umożliwia sprawdzenie, jaki wpływ prognozowana przez nas ścieżka inflacji będzie mieć na siłę nabywczą. Analizując wyłącznie okres przyszły (z pominięciem danych historycznych), w łatwy sposób zobaczymy ile będziemy musieli średnio zarabiać w roku, aby zachować siłę nabywczą naszych oszczędności.

W jaki sposób otrzymasz kalkulator?

Narzędzie otrzymasz poprzez pozostawienie maila w sekcji “Sięgnij po więcej!” znajdującej się po prawej stronie bloga. Zapisując się do wspomnianej sekcji otrzymasz automatycznie wszystkie funkcjonalne kalkulatory, które możesz znaleźć w zakładce “Narzędzia”. Jeśli Twój mail już znajduje się w bazie danych, wówczas otrzymasz nowe narzędzie automatycznie.

Uwaga: jeśli z jakichś powodów nie chcesz podawać maila, wówczas masz możliwość nabycia analizatora w kwocie 100 zł. W takim przypadku proszę o informację.

Wyraź swoją opinię

Bardzo zależy mi na dobrej komunikacji z czytelnikami bloga oraz członkami grupy na Facebooku “Prosto o inwestycjach i gospodarce”. Z tego powodu proszę Cię o zostawienie swojej opinii na temat analizatora. Coś Ci się szczególnie spodobało? Podziel się opinią, inni również z niej skorzystają. Masz jakieś uwagi, coś należy Twoim zdaniem poprawić? Daj znać w komentarzu.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze