Przegląd rynku stopy procentowej

wpis w: Bez kategorii | 0

Sytuacja na rynku stopy procentowej zrobiła się bardzo dynamiczna po tym, jak w ubiegłym tygodniu Brytyjczycy zdecydowali się zagłosować za opuszczeniem wspólnoty unijnej. Tym samym, ruchy na rynku walutowym implikowane były również przez stawki na rynku stopy.

Na wstępie należy wspomnieć, że obserwowanie zmian na rynku stopy procentowej jest pomocnym wskaźnikiem, gdyż wskazuje on na możliwy ruch na rynku walutowym. Dzieje się tak, iż wyższe oprocentowanie rynkowych stóp pociąga za sobą kapitał płynący do danej gospodarki.

Zobacz także: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Na pierwszy ogień idzie rynek głównej pary walutowej. Jak widać na poniższej grafice, spread stawek FRA na 3-miesięczny LIBOR wskazuje obecnie na dużo wyższy poziom, aniżeli obecnie się znajdujemy. Niemniej należy zwrócić uwagę, że tuż po ogłoszeniu wyników referendum linie te zaczęły się zbliżać do siebie.

Obecnie wydaje się, że ciekawą strategię na rynku EURUSD jest szukanie sprzedaży pary w okolicy 1,12-1,1250. W tym miejscu mogłoby wystąpić również domknięcie dywergencji. Na ten moment jednak „ślepe” podążanie za trendem (spadkowym) może okazać się zwodnicze.

Rynek FRA a EURUSD, źródło: InsiderFX
Rynek FRA a EURUSD, źródło: InsiderFX

Z kolei w przypadku GBPUSD mamy widoczne lekkie niedowartościowanie kabla. Aktualnie spread stawek wskazuje na poziom 1,38. Co ciekawe, właśnie na tym pułapie (i nieco wyżej do 1,3850) znajduje się bardzo silny opór. Tym samym implikować to może strategię kupna pary w krótkim terminie z celem właśnie w rejonie owego oporu.

Zobacz także: Wpływ polityki na rynek walutowy. Co nas czeka?

W tym miejscu niewykluczone będzie odnowienie presji podażowej. Poza tym należy wskazać, że dzisiejsza rezygnacja Borisa Johnsona z wyścigu o fotel premiera UK, powinna pomóc funtowi w krótkim terminie.

Rynek FRA a GBPUSD, źródło: InsiderFX
Rynek FRA a GBPUSD, źródło: InsiderFX

Podobne wnioski możemy wyciągnąć spoglądając na wykres EURGBP. Tutaj również rynek stopy sugeruje poziom w pobliżu 0,81, i właśnie w tym obszarze mamy silne wsparcie. Tym samym i w tym przypadku możemy zastosować podobną strategię jak na rynku GBPUSD, odwracając oczywiście kolejność zajmowanych pozycji.

Rynek FRA a EURGBP, źródło: InsiderFX
Rynek FRA a EURGBP, źródło: InsiderFX

Jeśli chodzi o rynek USDJPY dostrzec możemy również potencjał do odbicia w rejon 104, niewykluczone, że w ciągu kolejnych dni na rynku tym przetestujemy opór na 106,2. Zaś na rynku AUDUSD nie dostrzegamy na ten moment większej rozbieżności, która mogłaby być godna uwagi.