Monitor rynku surowcowego

wpis w: Bez kategorii | 0

Ostatnie dni zostały zdecydowanie zdominowane przez rozwój sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, który to zbiera swoje żniwo również na rynku surowcowym. Po jastrzębich komunikatach członków Rezerwy Federalnej ceny bazowych zbóż tąpnęły, dyskontując środowe minutki i zwiększając istotnie oczekiwania w stosunku do nadchodzącej podwyżki stóp procentowych.

Zobacz także: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Z kolei jeśli chodzi o stricte rynek surowców nie mieliśmy wielu znaczących wydarzeń, zarówno tych planowanych, jak i niespodziewanych. Niemniej warto odnotować wciąż solidne tempo zasiewów kukurydzy i soi, czy też korzystne prognozy pogody na nadchodzące tygodnie, które mogą wywierać spadkową presję na rynki zbóż (zwłaszcza pszenicę i kukurydzę). Ponadto z USA otrzymaliśmy dobre dane eksportowe dla wszystkich zbóż, co poniekąd pomogło odbić się cenom surowców podczas piątkowej sesji.

W przypadku rynku mleka mieliśmy kolejną aukcję na GDT, która przyniosła wzrost cen surowca o 3,5%, wspierając jednocześnie notowania dolara nowozelandzkiego. Niemniej jednak należy zauważyć, że wolumen sprzedaży był najniższy od maja 2013 roku, co też obrazuje niechęć do sprzedaży przy obecnych cenach i szanse na rosnące zapasy, gdyż tempo produkcji wciąż szacowane jest na dużo powyżej poziomu konsumpcji. Na dodatek w czwartek USDA opublikował swoje dane na temat produkcji mleka w USA w kwietniu, która wzrosła 1,2% r/r. Wzrosła również wydajność pozyskania mleka z jednej sztuki krowy mlecznej, a całkowite pogłowie zwierząt zwiększyło się aż o 21 tys. w stosunku do roku poprzedniego. To wszystko potwierdza niedźwiedzią wizję dla cen surowca, a przez to dla NZD (z tej perspektywy) w ciągu najbliższych miesięcy.

Zobacz także: Raport WASDE i ogromna zmienność na rynku zbóż

Dla rynku ropy otrzymaliśmy pro wzrostowe dane. Poziom zapasów wzrósł co prawda nieco bardziej niż oczekiwano, niemniej tempo produkcji surowca w USA ponownie spadło. Liczba wież wiertniczych z kolei nie uległa zmianie, niemniej od początku roku spadek sięgnął już ponad -40%. Warto również zaznaczyć odporność cen surowca na pozycjonowanie, o czym pisałem dość szczegółowo przy okazji poprzedniego wpisu tego rodzaju. Teza ta znalazła swoje potwierdzenie w najnowszych danych CFTC dotyczących zmian w pozycjonowaniu spekulantów. Pozycja długa netto wzrosła o ponad 75 tys. kontraktów, najwyżej od czasu rozpoczęcia spadkowego trendu w połowie 2014 roku. Pokazuje to wciąż dużą wiarę w kontynuację wzrostów, pomimo tego, że rynek kontraktów forward nie daje ku temu większych szans.

Źródło: InsiderFX
Źródło: InsiderFX

Obecny tydzień pokaże nam dane odnośnie do rynku ropy, będą to jednak cotygodniowe publikacje, które powinny wpłynąć jedynie na krótkoterminową perspektywę (aczkolwiek należy pamiętać, że jeden tego rodzaju odczyt składa się na szerszą perspektywę, która wygląda dość korzystnie).

Zobacz także: Banki tną prognozy dla amerykańskich rentowności

Dla rynku zbóż również czekają nas standardowe publikacje. Dzisiejszy raport na temat stanu jakości pszenicy ozimej oraz tempa zasiewów powinien pokazać, iż w większości obszarów zasiewy kukurydzy są już zakończone, co powinno wynikać z korzystnych warunków atmosferycznych w ostatnim tygodniu. W dalszych raportach coraz większa uwaga zostanie skupiona na klasyfikację jakości upraw oraz tempo wschodów, które na ten moment powinno przewyższać 5-letnią średnią z racji sprzyjających prognoz pogody.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze