Ciekawe dane dla rynku surowców rolnych

wpis w: Bez kategorii | 0

W dniu wczorajszym zostały opublikowane dwa bardzo ważne z punktu widzenia surowców rolnych raporty. Pierwszy odnośnie stanu zapasów, produkcji i rentowności upraw w USA. Drugi zaś dotyczył trendów globalnych trzech bazowych surowców rolnych. Pełny kalendarz na bieżący tydzień wraz z omówieniem kluczowych publikacji publikowany był na początku tygodnia.

Zobacz także: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Na wstępie spójrzmy na pierwszy z powyższych raportów. Poniżej kluczowe wielkości dla głównych zbóż:

Pszenica

Produkcja: 2052 mln buszli (poprzednio 2052 mln)

Prognoza zapasów: 1958 mln (1983 mln)

Soja

Produkcja: 3930 mln buszli (poprzednio 3930 mln)

Prognoza zapasów: 450 mln (440 mln)

Kukurydza

Produkcja: 13601 mln buszli (poprzednio 13601 mln)

Prognoza zapasów: 1837 mln (1802 mln)

Jak widać jedynym plusem na chwilę obecną są prognozowane zapasy w przypadku pszenicy, które spadły w porównaniu do styczniowego szacunku. Z drugiej strony globalna podaż pszenicy wzrosła w sezonie 2015/2016 o 2,1 mln t, głównie z powodu stanu zapasów początkowych i nieco większej wydajności. Co ciekawe największy wzrost poziomu zapasów początkowych odnotowano w Chinach aż 2 mln t, to może z koeli budzić obawy o popyt wewnętrzny.

Zobacz także: Nowozelandzki rynek pracy. Różana przyszłość dla NZD?

Kiepsko zaś wypadły dane zarówno dla soi jak i kukurydzy, gdzie prognozowany stan zapasów zrewidowano w górę. USDA prognozuje wzrost importu kukurydzy przez USA o 10 mln buszli w oparciu o ostatni import do południowo-wschodnich sklepów.  Z kolei eksport ma obniżyć się o 50 mln buszli, głównie ze względu na większe bioty w Ameryce Południowej, która dalej zwiększa swoją konkurencyjność w porównaniu do amerykańskiego eksportu. Całkowity poziom zapasów w USA na koniec sezonu wzrósł o 35 mln buszli. Ponadto USDA oczekuje wzrostu podaży soi o 1,5 mln t do 58,5 mln t z powodu wyższej rentowności produkcji. Z kolei drugi raport przedstawił nam pokrótce trendy światowe. Najważniejsze informacje:

  • obszar zasiewów kukurydzy w Argentynie ma wynieść 3,4 mln ha, co jest o 6,3% więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca i 3% wyżej w porównaniu do roku poprzedniego; głównym powodem rosnącego obszaru zasiewów jest zniesienie opodatkowania na eksport kukurydzy, co mocno poprawiło rentowność
  • USDA szacuje produkcję kukurydzy w Brazylii na poziomie 84 mln t, co jest wyższą wartością o 2,5 mln t w porównaniu do poprzedniego miesiąca, lecz mniejszą w ujęciu rocznym; obszar zasiewów ma wzrosnąć do 16,2 mln ha, w górę o 0,4 mln t w porównaniu do poprzedniego miesiąca oraz w górę o 0,6 mln t w ujęciu rocznym; wzrost produkcji ma być podyktowany ostatnim wzrostem cen na rynku krajowym (Brazylia jest w trakcie zasiewów po raz drugi w sezonie – w kraju tym żniwa odbywają się dwa razy na sezon)
  • produkcja pszenicy w Argentynie ma wzrosnąć do 11 mln t, w górę o 0,5 mln t w ujęciu miesięcznym, lecz 12% mniej niż rok wcześniej; obszar zasiewów ma wynieść 3,77 mln ha, w górę o 7,6% w ujęciu miesięcznym, lecz w dół o 10% w ujęciu rocznym; zbiór pszenicy powinien zakończyć się w drugim tygodniu lutego
  • prognoza produkcji soi w Argentynie wynosi obecnie 58,5 mln t, co jest wyższą wartością o 2,6% w ujęciu miesięcznym i 4,7% w ujęciu rocznym; ostatnie opady deszczu uzupełniają warstwę gleby w większości regionów powodując potencjalnie większą rentowność, lecz opadów wciąż jest zbyt mało w rejonie północno-wschodnim i północno-zachodnim.

Podsumowując, póki co wciąż widać oznaki nadpodaży oraz pewne oznaki słabości ze trony chińskiego popytu. Zatem dopóki nie rozpocznie się sezon (zasiewy zbóż jarych) w Europie oraz Ameryce Północnej, dopóty ceny nie powinny być poddane pod dużą zmienność. Podobnie było wczoraj, kiedy to ceny zachowały się względnie spokojnie po publikacji powyższych danych.

akademia baner pojedynczy wpis żółty

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze