Fundamental Trade USDCHF (up)

wpis w: Bez kategorii | 0

Para sukcesywnie rośnie, przypominam więc o zagraniu Fundamental Trade na tym rynku: W związku z ostatnimi bardzo burzliwymi wydarzeniami na rynku szwajcarskiej waluty warto poświęcić większą uwagę temu przypadkowi, gdyż mimo potężnej aprecjacji CHF w czwartek w gruncie rzeczy czynniki makroekonomiczne są zdecydowanie przeciwne takiemu obrotowi sprawy.

Proponowany poziom aktywacji: po cenie rynkowej Kurs przy sporządzaniu Fundamental Trade: 0,8658 (19.01.2015 – g.11:20) Kierunek transakcji: pozycja długa Proponowany poziom zlecenia zabezpieczającego: 0,8200 Cel Fundamental Trade: 0,9500 Czynniki uzasadniające:

  1. Rynek stopy procentowej – czwartkowa decyzja prócz zniesienia magicznej bariery 1,2000 na parze EURCHF (na czym wyłącznie skupił się rynek) niosła za sobą również dużą obniżkę stóp procentowych, gdzie stopa depozytowa została obcięta do pułapu -0,75%. To wiązało się z bardzo dużym ruch spadkowym na rynku stopy procentowej, praktycznie wzdłuż całej krzywej. W efekcie przy dość stabilnych stawkach dla dolara wytworzyły się potężne dywergencje. Poniżej wykresy stawek SAWPu 2Y oraz 10Y, na których jasno widać jak duży potencjał drzemie w ewentualnej zwyżce pary. Spready wskazują poziomu grubo powyżej pułapu parytetu.
  2. Polityki monetarne – to kolejna kwestia przemawiająca w długim terminie za longiem. FED najpewniej już w połowie roku rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych, co jeszcze mocniej powinno pobudzić popyt na amerykańskiego dolara. Z drugiej strony ujemne stopy w Szwajcarii nie powinny zachęcać w długim terminie do zakupu franków. Nie wykluczone również, że SNB będzie musiało jeszcze raz interweniować poprzez cięcie stóp, kiedy EBC być może ogłosi skup obligacji rządowych, wszystko w celu osłabienia CHF.
  3. Handel zagraniczny Szwajcarii – gospodarka szwajcarska jest w dużym stopniu oparta o eksport, dlatego też zbyt silny frank w dłuższym terminie za pewne odbije się mocno negatywnie na samym PKB. Do USA Szwajcaria w 2013 roku wysyłała 12% swojego eksportu, zaś do samej Strefy Euro aż 45% całej wartości eksportu, stąd można przypuszczać, że zbyt mocny frank w stosunku do EUR jak i USD będzie mocno ciążył gospodarce Szwajcarii . Warto również zauważyć, że Szwajcarzy są zdecydowanymi eksporterami netto, co doskonale przedstawia poniższa grafika: Warto jeszcze rzucić okiem na kształtowanie się eksportu i importu dóbr i usług na przestrzeni ostatni lat. Zobaczymy, że np. w 2013 roku Szwajcaria była eksporterem netto na ilość 11% łącznego handlu zagranicznego, co jasno dowodzi jak duży wkład w PKB ma właśnie ta pozycja.
  4. Presja deflacyjna w Strefie Euro i Szwajcarii – tutaj dotknięty powinien być również eksport Szwajcarii, który raz z powodu silnej waluty powinien być zdecydowanie słabszy, a dwa z powodu ciągłego spadku cen może także być ograniczony ze strony krajów Strefy Euro (import). W dłuższym terminie (a powoli taki zaczyna obowiązywać w kontekście spadającej inflacji) konsumenci zaczynają zaprzestawać konsumpcji (ograniczają ją) z powodu, iż dostrzegają permanentne obniżki cen (wciąż czekają na niższe ceny), a to właśnie europejskie kraje są głównymi odbiorcami towarów ze Szwajcarii. Nie pomagać też będzie niska inflacja (dezinflacja) w Szwajcarii, która może ograniczać popyt wewnętrzny, co sprawi, iż firmy jeszcze bardziej zaczną wywierać presję eksportową (na obniżkę wartości CHF).

Czynniki ryzyka:

  1. Waluta bezpiecznej przystani – jak wiadomo frank szwajcarski (obok JPY) stanowi tzw. bezpieczną przystań i w chwili niepokoju na rynkach akcyjnych te dwie waluty zaczynają właśnie zyskiwać. Obecnie nie możemy w dalszym ciągu wykluczyć większej korekty na SP500, a zacieśnianie polityki przez FED nie powinno pomagać w dłuższym terminie rynkowi akcji.

 

Przedstawione w powyższych analizach treści, sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze