EBC wysyła sygnał ostrzegawczy do inwestorów

wpis w: Bez kategorii | 0

Europejski Bank Centralny patrzył w ostatnim czasie z dużym spokojem na notowania europejskiej waluty, która w parze do dolara amerykańskiego umocniła się już 11% od początku bieżącego roku, z kolei indeks euro biorący pod uwagę wagi w postaci największych partnerów handlowych strefy euro wzrósł o 5%. W rezultacie główna para walutowa osiągnęła w tym miesiącu najwyższy poziom od stycznia 2015 roku.

Niemniej jednak wydaje się, że spokój władza monetarnych EBC powoli dobiega końca. O ile od czasu lipcowego posiedzenia nie mieliśmy okazji słyszeć jakichś gołębich komentarzy ze strony członków Rady Prezesów, o tyle publikacja protokołu z tamtejszego wydarzenia podczas czwartkowej sesji może stanowić swoisty punkt zwrotny. W dodatku przypomnieć należy, iż na zeszłomiesięcznej konferencji prasowej prezes EBC powiedział wprost, iż “ciaśniejsze” warunki finansowania są ostatnią rzeczą, jaką chce obecnie ujrzeć bank centralny. Podobnie jak wówczas inwestorzy zlekceważyli owe słowa i rzucili się na zakup wspólnej waluty, taki sam scenariusz miał miejsce wczoraj, podczas publikacji minutek.

Kurs EURUSD oraz indeks EUR TWI, źródło: Bloomberg, InsiderFX Research

Wczorajsze zapiski były swego rodzaju biciem na alarm w postaci zagrożenia płynącego ze zbyt mocnej waluty, podczas gdy dynamika cen pozostaje wciąż w pewnej odległości od celu banku. Podczas gdy EBC przyznał, że część wzrostów może być uzasadniona sytuacją fundamentalną, to wyrażono poważne obawy o “przestrzelenie” kursu wspólnej waluty w przyszłości. Mówiąc prościej, EBC sądzi, że kurs euro staje się powoli oderwany od fundamentów.

USD zyskuje na fali lepszej perspektywy wzrostu PKB

W mojej ocenie dzisiejsze stwierdzenie w minutkach odnośnie do kursu walutowego jest jasnym sygnałem, iż EBC nie będzie tolerował kursu EURUSD znacznie powyżej aktualnych poziomów, zwłaszcza w obliczu planowanego w najbliższym miesiącach ogłoszenia redukcji ilości skupowanych obligacji. Pamiętajmy, że wyższy kurs walutowy ogranicza (przynajmniej w krótkim okresie) krajowe presje inflacyjne z uwagi na spadek kosztów importu. Tym samym, zakładając iż EBC będzie chciał jeszcze w tym roku (bądź na początku przyszłego) ogłosić redukcję skupowanych obligacji można przypuszczać, że tolerancja dalszej aprecjacji euro będzie mocno ograniczona (celem wyważenia efektu netto na inflację).

Inflacja CPI oraz bazowa CPI pozostają wciąż wyraźnie poniżej celu EBC (nieformalnie 1,8%), źródło: tradingeconomics.com, InsiderFX Research

Spoglądając na wykres powyżej widać wyraźnie, że cel EBC (dla wskaźnika CPI) pozostaje wciąż wyraźnie oddalony. O ile inflacja osiągnęła przejściowo poziom 2% r/r przed kilkoma miesiącami, to o średniorocznej inflacji na tym pułapie (nieformalny cel EBC – 1,8%) póki co możemy tylko pomarzyć. Dopóki EBC nie stanie się bardziej przekonany do odbicia inflacji w dłuższym horyzoncie, dopóty gwałtowniejsze wzrosty kurs euro mogą spotkać się z próbą ich stłumienia. Warto również wspomnieć, że EBC dyskutował w lipcu nad “narastającymi” zmianami w forward guidance, choć ostatecznie zdecydowano się pozostawić perspektywę bez zmian. Może to wskazywać na rosnący podział wewnątrz Rady Prezesów, co nigdy nie jest przyjazne walucie.

Sprawdź Profesjonalny Research InsiderFX - Waluty, Surowce, Akcje

Trzeba również mieć na uwadze, że w przyszłym tygodniu będzie odbywać się słynne sympozjum w Jackson Hole, gdzie Mario Draghi będzie miał okazję zapowiedzieć ewentualne kroki, które EBC zamierza podjąć na swoim wrześniowym posiedzeniu (7 września). Na koniec przypomnijmy, że hossa na euro zdecydowanie przyspieszyła po słowach, jakie prezes EBC wygłosił w portugalskim mieście Sintra pod koniec czerwca.

EURUSD, D1, źródło: xStation5, InsiderFX Research

Jeśli chodzi o same notowania EURUSD trzeba również podkreślić, iż wczorajszy efekt wzrostowy był pokłosiem wyprzedaży dolara z uwagi na plotki, iż Gary Cohn ma ustąpić ze stanowiska doradcy gospodarczego w Białym Domu. Prócz tego ataki terrorystyczne, jakie miały miejsce w Hiszpanii również przyczyniły się do większego popytu na euro, które w dalszym ciągu traktowane jest jako bezpieczna przystań (obok franka i jena).

Tak czy inaczej, moim zdaniem wciąż mamy prawdopodobieństwo korekty spadkowej, jeśli tylko cena zdoła pozostać poniżej górnego ograniczenia kanału trendowego. Wyłamanie okolic 1,1845 na interwale dziennym umożliwiłoby kupującym szansę ataku na nowe, kilkuletnie maksima. Niemniej jednak ich osiągnięcie może uaktywnić członków EBC, którzy będą starać ponownie osłabić wspólną walutę.

EURUSD, W1, źródło: xStation5, InsiderFX Research

Z kolei z punktu widzenia interwału tygodniowego można zauważyć, iż wciąż istnieje szansa na wyrysowanie formacji objęcia bessy, która mogłaby zainicjować większą korektę spadkową. Idealnym scenariuszem byłoby zamknięcie całej świecy poniżej lokalnego wsparcia na 1,1685. Niemniej nawet, jeśli cena zakończyłaby tydzień w rejonie obecnych poziomów, to i tak wyrysowana zostałaby formacja objęcia bessy. W takim przypadku nie można wykluczyć ruchu w kierunku kluczowej strefy wsparcia na 1,1450. Na tym obszarze możemy ujrzeć ponowne, większe zaangażowanie kupujących, które doprowadzi do wznowienia długoterminowego trendu wzrostowego, jaki wciąż prognozuję na EURUSD.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze