10 ekonomicznych wykresów tygodnia (#5)

wpis w: Bez kategorii | 0
  1. Płynność w chińskim systemie bankowym istotnie wzrosła w ostatnim czasie. To kolejny dowód na ożywienie życia gospodarczego tamże.

  2. Fundusze hedgingowe zwiększyły pozycje krótkie netto (obstawianie wyższych rentowności) na amerykański dług do najwyższego poziomu w historii.

  3. Tempo wzrostu kosztów sprzedaży amerykańskich spółek zaczyna przewyższać tempo wzrostu sprzedaży. To argument za normalizacją marż w najbliższym czasie.

  4. PKB strefy euro w Q4 2022 wzrosło, jednak to wyłącznie zasługa Irlandii. Wielkiego optymizmu odnośnie do tych danych nie wykazywała prezes EBC Lagarde podczas ostatniej konferencji prasowej.

  5. Ostatnie dwa miesiące przyniosły zauważalny wzrost eksportu produktów rafineryjnych z Rosji do Afryki. Dzisiaj wchodzi w życie unijne embargo na import produktów naftowych z Rosji.

  6. W ubiegłym roku japońscy inwestorzy byli sprzedawcami netto zagranicznego długu. Odpowiadały za to głównie banki, ale także ubezpieczyciele na życie. Obszerniej o temacie pisałem w niniejszym wątku.

  7. Grudniowy wzrost liczby wakatów w USA skoncentrowany był głównie na niżej opłacanych branżach usługowych.

  8. Ostatni tydzień przyniósł wyraźniejszy wzrost ogłoszonych zwolnień w USA. Co ciekawe, w ogóle nie widać tego w tygodniowych danych o nowych zasiłkach dla bezrobotnych. Być może osoby te dość szybko znajdują nowe zatrudnienie (vide styczniowy raport z rynku pracy).

  9. Prawdziwa przepaść między Polską a Czechami pod względem współczynnika dzietności.

  10. Liczba rewizji w dół jeśli chodzi o zysk na akcję wśród spółek SP500 zwiększyła się. Wciąż jednak moim zdaniem oczekiwania są nadmiernie optymistyczne.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze