Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy naftowej, wciąż ogranicza swoją zależność od wpływów z tytułu sprzedaży surowca z powodu spadku cen. Niemniej produkcja pozostaje niezmieniona w celu obrony udziału rynkowego.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Dochody ze sprzedaży ropy w królestwie wykreują około 70% budżetu na przyszły rok. W tym roku było to dokładnie 73%, w porównaniu z 89% w roku poprzednim, według oświadczenia ministerstwa finansów opublikowanego w poniedziałek. Arabia ograniczyła swój stopień zależności w obecnym roku i to samo zostanie zrobione w roku kolejnym, w celu przezwyciężenia jakichkolwiek negatywnych wpływów ze strony spadków cen. Jest jasnym, że Arabia będzie w dalszym ciągu kontynuować swoją strategię broniącą udziały rynkowego, przygotowując się na środowisko niskich cen surowca. Ponadto we wczorajszym oświadczeniu znaleźć możemy także informacje dotyczące cięcia dotacji, sprzedaży udziałów rządowych jednostek w celu zrekompensowania spadku dochodów z eksportu ropy. Tylko w tym roku cena baryłki brent spadła o 36%. Dodatkowo Arabia ogłosiła, że podniesie ceny krajowych paliw, wody i energii.
Zobacz: Interesujące spostrzeżenia Kurody. Brak oznak poprawy?
Na ostatnim posiedzeniu OPEC de facto zniesiono limit dotyczący produkcji w ramach starań w celu wypchnięcia z rynku producentów o wyższych kosztach wydobycia jak Rosja czy USA. Arabia Saudyjska produkowała 10,33 mln brl dziennie w listopadzie. Stanowi to istotny wzrost w porównaniu z analogicznych okresem w roku ubiegłym na poziomie o 830 tys. brl. Arabia oczekuje spadku dochodów do 513,8 mld riali w roku 2016 z 608 mld riali w bieżącym roku. Sam dochód ze sprzedaży ropy spadnie o 23% do pułapu 444,5 mld riali, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa finansów.
Zobacz: Konkurs “Analityk Roku 2015” (weź udział i oddaj swój głos)
Budżet na przyszły rok jest pierwszym od ponad 10 lat, który opiera się na cenie baryłki brent poniżej 50$. Sygnalizuje to, że Saudyjczycy są gotowi na nową rzeczywistość w roku 2016. Przyszłoroczny budżet zakłada cenę baryłki gatunku brent na poziomie 37$ oraz rocznej, średniej sprzedaży surowca równej 7,2 mln brl dziennie. Dla porównania rok 2015 zakładał cenę wspomnianej ropy na pułapie 47$ i taki sam poziom średniego eksportu. Należy również wspomnieć, że kurs arabskiego riala (SAR) jest sztywno zakotwiczona względem amerykańskiego dolara, co z pewnością nie ulży tamtejszych eksporterom. Niemniej należy mieć na uwadze, iż na rynku coraz głośniej mówi się o możliwym uwolnieniu kurs USDSAR i pozwoleniu deprecjacji SAR z obecnego poziomu 3,75 za jednego dolara.