Monitor rynku surowcowego – Putin wspiera rynek ropy

wpis w: Bez kategorii | 0

Ubiegły tydzień nie był z pewnością niczym, co traderzy na rynku ropy naftowej będą wspominać z sentymentem. Choć piątek przyniósł pewną ulgę, to okazał się najsłabszym tygodniem od lipca. Spadki podyktowane były przede wszystkim “ochłonięciem” po spekulacjach dotyczących możliwego zamrożenia produkcji na posiedzeniu państw OPEC i spoza kartelu w dalszej części miesiąca. Osobiście o ostrożności i braku przestrzeni do dalszych wzrostów na ropie pisałem już przed dwoma tygodniami, co po raz kolejny okazało się słuszną prognozą.

Piątek z wytchnieniem przyszedł sam prezydent Putin, który w wywiadzie dla telewizji Bloomberg wyraził aprobatę za zamrożeniem produkcji twierdząc jednocześnie, iż byłoby niesprawiedliwym ograniczać Iran w ich eksporcie, dopóki poziom ten nie osiągnie wielkości z okresu sprzed obowiązywania sankcji. Z drugiej strony minister ds. ropy Rosji Novak jest przeciwnego zdania i nie uważa, iż zamrożenie produkcji jest obecnie konieczne. Z kolei same dane fundamentalne były dość korzystne.

Polecam: Odbierz ekskluzywne czasopismo branżowe FxMag ZA DARMO!

Przede wszystkim drugi tydzień z rządu zanotowaliśmy niższą produkcję w USA, co zostało jednak poniekąd ominięte z racji wzrostu zapasów w całych Stanach Zjednoczonych, choć te w Cushing zniżkowały. Z kolei piątkowe dane Baker Hughes pokazały wzrost liczby aktywnych wież wiertniczych tylko o jedną sztukę. Dzisiaj rozpoczynamy pierwszy, pełny tydzień nowego miesiąca, który z punktu widzenia statystycznego nie jest korzystny dla cen surowca.

Sezonowość na rynku ropy, źródło: Bloomberg
Sezonowość na rynku ropy, źródło: Bloomberg

Patrząc na powyższą grafikę widzimy, iż 5-letnia średnia stopu zwrotu za wrzesień wynosi -6,7%, zaś 10-letnia -3,4%. Co więcej, w ciągu ostatnich pięciu lat nigdy nie udało się zamknąć września na plusie, a najlepszym wynikiem był spadek o -4,4%. Nie jest to rzecz jasna wyrocznia, jednakże pokazuje, iż ostatni kwartał dane roku przeważnie nie jest różanym okresem dla ropy naftowej, co tym bardziej utwierdza w przekonaniu, iż poziom 50$ nie powinien zostać przekroczony, bez względu na wynik posiedzenia w Algierze.

Zobacz: Odbierz profesjonalny pakiet szkoleń HFT Brokers i zacznij tradować!

Poza tym w przypadku zbóż tydzień okazał się względnie płaski. Początkowa wyprzedaż została przeobrażona we wzrosty, głównie z powodu lepszych danych eksportowych z USA. Z kolei czynnikami wspierającymi duży popyt na surowce rolne z USA są niskie ceny oraz relatywnie słaby dolar. Warto również mieć na uwadze, że ceny surowców rolnych za oceanem znalazły się już na takich poziomach, które w dłuższym terminie nie mogą funkcjonować, zatem daje to sygnał, iż niebawem możemy doświadczyć sporego odbicia, przede wszystkim na kukurydzy i pszenicy.

Źródło: InsiderFX
Źródło: InsiderFX

Nowy miesiąc to powrót aukcji mleka w proszku, która już jutro. Prócz tego w środę poznamy comiesięczne dane dotyczące kosztów produkcji w USA, który to kraj jest jednym z wiodących producentów na świecie. W przypadku zbóż poznamy zaś standardowe publikacje.

easymarket

Najciekawiej tydzień zapowiada się dla ropy naftowej. Już w środę poznamy comiesięczny raport EIA (w przyszłym tygodniu takowe publikacje wydadzą zarówno IEA jak i OPEC). W raporcie tym będziemy mogli szukać wskazówek, czy wzięto pod uwagę potencjalne porozumienie w Algierze. Poza tym otrzymamy stałą ramówkę w postaci zapasów ropy i zmiany aktywnych wież. Warto również dodać, że wszystkie publikacje z USA zostaną ukazane z jednodniowym opóźnieniem z powodu dzisiejszego dnia wolnego.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze