Monitor rynku surowcowego – metale i zboża w centrum uwagi

wpis w: Bez kategorii | 0

Miniony tydzień na rynkach surowcowych obfitował w wyjątkowo dużą ilość istotnych publikacji fundamentalnych. W centrum uwagi były zdecydowanie notowania ropy naftowej oraz bazowych zbóż. Niemniej jednak ciekawy układ techniczny możemy ujrzeć również na rynku żółtego metalu, który może być wspierany w dłuższym okresie poprzez słabość USD.

Ropa naftowa

W ostatnich dniach najważniejszymi informacjami mającymi wpływ na rynek ropy naftowej były raporty ze strony trzech, kluczowych agencji. Kompleksową analizę z wyciągnięciem wniosków w dłuższym okresie przeprowadziłem już w ubiegłym tygodniu. Dzisiaj pragnę dodać kilka innych, ważnych faktów. Po pierwsze, zapasy ropy za oceanem spadły o ponad 7,5 mln brl, co było mniej więcej zgodne z tym, co pokazał raport API. Z drugiej strony wzrosła produkcja, co również było zgodne z oczekiwaniami. Spadły natomiast zapasy benzyny oraz produktów ropopochodnych, aczkolwiek trzeba mieć w dalszym ciągu na uwadze, że są te efekty wpływów sezonowych. Tym samym główny sprawdzian jest wciąż przed nami, a w porównaniu z zeszłym rokiem wciąż poziom zapasów jest wyższy.

Sprawdź Profesjonalny Research InsiderFX

Poza tym liczba wież wiertniczych w USA wzrosła o 2 sztuki, trend ten również jest zgodny z oczekiwaniami. Jedną z ciekawszych informacji ostatnich dni była również zapowiedź specjalnego posiedzenia OPEC, które ma mieć miejsce już dzisiaj. Prócz tego Nigeria wyraziła chęć ograniczenia swojej podaży ropy w celu wsparcia wspólnych wysiłków OPEC oraz państw spoza kartelu. Z drugiej strony problemem dla OPEC może stać się również Irak, który z miesiąca na miesiąc w coraz mniejszym stopniu przestrzega porozumienia i pompuje coraz większą ilość surowca.

Poziom przestrzegania cięć produkcji ropy ze strony Iraku maleje z miesiąca na miesiąc, źródło: Bloomberg, InsiderFX Research

Wracając jeszcze na chwilę do kwestii nigeryjskiej produkcji ropy naftowej, ograniczenia mają zostać wdrożone wówczas, gdy kraj osiągnie stabilne wydobycie rzędu 1,8 mbpd. Obecnie poziom ten wynosi 1,75 mbpd (czerwiec), stąd można wnioskować, że ewentualne pierwsze kroki w celu włączenia Nigerii do porozumienia zostaną podjęte względnie szybko. Z drugiej strony Kuwejt nie traci nadziei w moc dealu wskazując, że w drugiej połowie tempo redukcji zapasów powinno być jeszcze szybsze w miarę wyższego poziomu przestrzegania cięć produkcji. Na ten moment jednak fakty wskazują na inny scenariusz, stąd kluczowe będą kolejne dane o miesięcznej produkcji surowca w kartelu.

Zboża

W kwestii rynku zbóż najważniejszą publikacją był miesięczny raport WASDE, publikowany przez amerykański Departament Rolnictwa, który wyzwolił sporą falę korekcyjną w cenach najważniejszych zbóż. Szczegółowa analiza została przeprowadza w poprzednim tygodniu wraz ze wskazaniem perspektywy inwestycyjnej dla wszystkich trzech rynków.

Prócz tego warto odnotować fakt, że pomimo zmian w systemie dotowań zakupów pszenicy jakie w ostatnim czasie zaszły w Egipcie, jest mało prawdopodobne, by miało to większe znaczenie dla poziomu importowanego zboża do afrykańskiego państwa. Kwestia ta jest o tyle ważna, że Egipt jest największym importerem pszenicy na świecie. Poza tym rosnąca populacja w tym kraju oznacza, że trend ten powinien się w dalszym ciągu rozwijać.

Złoto/Srebro

Notowania kontraktów na złoto pozytywnie zareagowały na zeszłotygodniowe wystąpienie szefowej FED przed Kongresem oraz Komisją Bankową z uwagi na podkreślenie możliwie płytszej ścieżki podwyżek stóp, jeśli dane makro będą wciąż słabsze. Te z kolei w dalszym ciągu nie zadowalają. W piątek dla tego przykładu poznaliśmy bardzo kiepskie figury odnośnie do sprzedaży detalicznej oraz inflacji konsumenckiej. Słabiej wypadł również indeks Uniwersytetu Michigan, który spadł do najniższego poziomu od czasu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Pozycje hedge fundów na rynku srebra, źródło: Bloomberg, InsiderFX Research

Z drugiej strony widać coraz mniejszą wiarę w metale szlachetne ze strony funduszy hedgingowych, które masowo wycofują się zarówno z rynku złota jak i srebra. W przypadku tego drugiego metalu pozycjonowanie netto spadło już poniżej 0, po raz pierwszy od połowy 2015 roku. W dalszej części tygodnia przedstawię porównawczą analizę złota i srebra pod kątem inwestycyjnym. Poza tym patrząc na analizę techniczną na rynku złota istnieje spora szansa na kontynuację odbicia z rejonu ważnego wsparcia na 1200$.

Złoto, D1, źródło: xStation5, InsiderFX Research

Od strony technicznej poważniejszy opór znajduje się już w okolicy pokonanej wcześniej wzrostowej linii trendowej. W przypadku jej powtórnego przebicia, wówczas byłaby szansa na podejście w kierunku 1295$. Mając na uwadze wciąż słabe dane makro z USA wydaje się, że jest to bardziej prawdopodobny scenariusz, aniżeli trwałe przebicie 1200$.

Nowy tydzień

Źródło: InsiderFX Research

Patrząc na kalendarz surowcowy na najbliższy tydzień na uwagę zasługuje przede wszystkim aukcja mleka na GDT w Nowej Zelandii. Biorąc pod uwagę wciąż bardzo wysokie pozycjonowanie długie netto na NZD oraz ważne poziomy techniczne nie jest wykluczone, że większa przecena surowca mogłaby zachęcić inwestorów do pozbywania się longów.

Poza tym standardowe dane dla rynku ropy naftowej o zapasach i liczbie aktywnych wież. W kwestii zbóż poznamy między innymi dane o inspekcji zbóż przeznaczonych na eksport oraz publikację odnośnie do postępu prac polowych i klasyfikacji zbóż z USA.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze