Republikanie porzucają ideę BAT – dolar przed szansą odbicia

wpis w: Bez kategorii | 0

W ostatnich tygodniach, a może i miesiącach sytuacja amerykańskiego dolara nie miała się dobrze. Nękany zarówno kłopotami z krajową polityką, jak i pogarszającymi się danymi makro USD był mocno wyprzedawany. Niemniej jednak owa wyprzedaż zaszła już naprawdę daleko, a dane makro powoli zaczynają się wygrzebywać na coraz lepsze poziomy. Dla przykładu można podać ostatnie lepsze figury dotyczące zamówień na dobra trwałe.

Zacznijmy pokrótce od posiedzenia FED, które przyniosło kolejną falę osłabienia dolara. Rezerwa Federalna w swoim komunikacie podkreśliła, że trendy inflacyjne w ostatnim czasie osłabły, a sama dynamika cen pozostanie przez jakiś czas poniżej celu 2%. Był to rzecz jasna gołębi komunikat, aczkolwiek musiał być przez rynku oczekiwane, biorąc pod uwagę ostatnie fatalne dane o inflacji oraz sprzedaży detalicznej. Z drugiej strony FED otworzył sobie drogę do potencjalnego rozpoczęcia normalizacji sumy bilansowej już we wrześniu wskazując, że rozpocznie się ona “względnie szybko”, wcześniej sugerowano, iż będzie to miało miejsce “w tym roku”. Summa summarum komunikat nie wniósł wiele nowego, a moim zdaniem był dość neutralny. Mimo to rynek prawdopodobnie oczekiwał jastrzębich wskazówek (w mojej opinii zupełnie bezpodstawnie). W rezultacie prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki w tym roku spadło poniżej 50%.

Zarówno NASDAQ jak i SP500 mocno traciły tuż przed ogłoszeniem decyzji o usunięciu możliwości implementacji BAT. Jednocześnie duży wzrost odnotował VIX (skala odwrócona), źródło: xStation5, InsiderFX Research

Wczoraj z kolei amerykańska polityka ponownie dała o sobie znać. Republikanie porzucili bowiem ideę słynnego podatku granicznego (BAT), którego potencjalny wpływ na dolara oraz amerykańskie indeksy giełdowe tłumaczyłem szczegółowo na początku roku. W oficjalnym komunikacie ze strony partii Republikańskiej możemy wyczytać, że proponowany podatek BAT nie będzie częścią negocjacji odnośnie do restrukturyzowania amerykańskiego systemu podatkowego.

Zielone światło dla dalszych wzrostów złotego

Głównym argumentem takiej decyzji mają być liczne niewiadome związane z ideą BAT (tak się składa, że wielu punktowało tę kwestię jeszcze pod koniec zeszłego roku, aczkolwiek wówczas politycy nie wydawali się mieć żadnych obaw). Obecnie głównym wyzwaniem przed jakim stoi partia rządząca jest sfinansowanie potencjalnych obniżek podatków. Do tej pory estymowano, że z tytułu BAT ma być zebrany nawet miliard dolarów na przestrzeni kolejnych 10 lat. W związku z powyższym mocniejsze cięcia podatków mogą być zakwestionowane, tym samym giełdy zareagowały spadkami (wyższa stopa podatkowa, to mniejszy wolny przepływ gotówki dla firm – mówiąc w skrócie mniej atrakcyjna wycena spółki).

Indeks dolara przy ważnej strefie popytowej, źródło: xStation5, InsiderFX Research

Spoglądając na wykres indeksu dolara można zauważyć, że znajdujemy się w bardzo istotnym miejscu technicznym. Strefa wsparcia, bo o niej mowa, służyła już jako podparcie dla byków kilkukrotnie, doprowadzając do większych wzrostów. Oczywiście teraz sytuacja jest nieco inna (przede wszystkim z uwagi na politykę innych banków centralnych), aczkolwiek schemat ten w mniejszej skali może ponownie zadziałać. Jeśli na interwale tygodniowym udałoby się zamknąć jeszcze nieco wyżej, wówczas byłaby szansa na popytową formację, dającą nadzieje dla odbicie. W takim przypadku uważam, że realnie jest szansa na podejście w kierunku 96. Niemniej jednak podkreślam, że według mnie długoterminowo czekają nas zdecydowanie niższe poziomu na owym instrumencie. Zatem, patrząc na rynek pod tym kątem można myśleć nad sprzedażą dolara na ewentualnym odbiciu.

Indeks zaskoczenia danymi makro dla USD zaczął odbijać, w przeciwieństwie do tego z EMU, źródło: Bloomberg, InsiderFX Research

Sporą szansą dla USD jest skrajnie niski poziom indeksu zaskoczenia danymi makro, który w ostatnich dniach wygląda, jakby zaczynał podnosić się z kolan. W analogicznym czasie tożsamy wskaźnik dla strefy euro kontynuuje swój trend spadkowy, co może kreować potencjalną szansę na krótkoterminową korektę spadkową na EURUSD. W konsekwencji USD powinien być mocniejszy na szerszym rynku. Gdzie jednak szukać pozycji na USD, by najbardziej skorzystać na potencjalnym odbiciu?

Sprawdź Profesjonalny Research InsiderFX

Jedną z najmocniej zyskujących walut do USD w ostatnim czasie był dolara kanadyjski (ruch prognozowany już kilka tygodni temu), stąd potencjalna pozycja długa na USDCAD wydaje się przy takim założeniu jedną z ciekawszych propozycji. Dodatkowo, nie można wykluczać, że CAD będzie w najbliższych dniach pod lekką presją z uwagi na komentarze płynące ze strony kanadyjskiego rządu. Wczoraj pojawił się artykuł wskazujący, że tamtejsi politycy, włącznie z premier Justinem Trudeau, są zaniepokojeni tym, że centralny bank Kanady zbyt szybko podnosi stopy procentowe, obawiając się wyższych kosztów pożyczek, które ostatecznie mogą wywołać niechciane spowolnienie gospodarcze. Kanada może obawiać się kłopotów z obsługą ogromnego zadłużenia. Poza tym tamtejszy wzrost gospodarczy coraz bardziej staje się zależny od konsumpcji.

Konsumpcja staje się głównym motorem napędowym kanadyjskiego PKB, źródło: Bloomberg, InsiderFX Research

Jak widać na wykresie powyżej, w ostatnim raporcie o PKB za pierwszy kwartał 2017 udział konsumpcji był najwyższy od 2010 roku. Tak więc, wyższe koszty obsługi zadłużenia w połączeniu z wciąż umiarkowaną presją płacową mogą stłumić wydatki konsumpcyjne, a przez to negatywnie przełożyć się na wzrost gospodarczy. W tym miejscu trzeba dodać, że już dzisiaj po południu poznamy odczyty PKB zarówno z USA jak i Kanady. W pierwszym przypadku będzie to wstępny odczyt za Q2, w przypadku Kanady poznamy dane miesięczne za maj. Jeśli chodzi o odczyt z USA warto zapoznać się z raportem za Q1.

USDCAD, W1, źródło: xStation5, InsiderFX Research

Sytuacja techniczna również może sugerować rosnące prawdopodobieństwo korekty wzrostowej w kolejnych dniach. Notowania wyraźnie odbijają od okolic silnego wsparcia na 1,25. Jeśli ostatecznie uda się zamknąć świecę tygodniową w bliskim do obecnego kształcie, wówczas możemy mieć silny argument techniczno-fundamentalny do krótkoterminowych wzrostów na USDCAD. Ewentualna przestrzeń do wzrostów w mojej ocenie będzie raczej ograniczona z racji wznowienia trendu spadkowego na USD w dłuższym okresie oraz szans na krótkoterminowe wzrosty cen ropy naftowej z uwagi na coraz niższe poziomy zapasów.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze