TOP 10 ekonomicznych wykresów tygodnia (#34)

wpis w: Bez kategorii | 0
  1. Polska giełda notuje jeden z najgorszych wyników na świecie. Spadamy, gdy inni spadają, niespecjalnie rośniemy, gdy inni rosną.

  2. Ceny paliw w USA zanotowały najdłuższą serię spadków od blisko 4 lat.

  3. Na wysokich cenach energii najbardziej tracą najmniej zarabiający, takie wnioski płyną z ostatniego badania MFW. Największe zróżnicowanie pod względem wzrostu kosztów życia między grupą o najwyższych i najniższych zarobkach miało miejsce w Estonii i Wielkiej Brytanii.

  4. Stopa zastąpienia w Polsce osiągnęła w ubiegłym roku najniższy pułap od lat. Więcej o słabej sytuacji pod względem emerytur państwowym pisałem kilka lat temu – gorąco zachęcam do lektury.

  5. Zakłady azotowe wstrzymują produkcję nawozów w obliczu wysokich cen gazu. Przy tych poziom cen surowca i wysokich stanach magazynowych (doniesienia medialne) wydaje się to racjonalną decyzją.

  6. Ceny domów w USA być może niebawem zaczną spadać.

  7. Notowania akcji amerykańskich spółek budowlanych zachowywały się zdecydowanie gorzej od szerokiego rynku, rozpoczynając pomiar od szczytu z grudnia 2021.

  8. Jeśli będziemy podążąć za cyklem sprzed kilkunastu lat, wówczas przed nami jeszcze sporo miesięcy ze spadkiem sprzedaży nowych domów w USA.

  9. W USA coraz mniej ofert sprzedaży nowych domów po relatywnie niskich cenach. To kolejny powód spadku dostępności mieszkaniowej w ostatnich miesiącach tamże.

  10. W Chinach notujemy odpływ kapitału zarówno z rynku kapitałowego jak i dłużnego, pomimo wzrostu napływów do szerokiego spektrum rynków wschodzących.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze