USDCAD bliżej interesujących poziomów

wpis w: Bez kategorii | 0

Tragiczne zdarzenia w Manchesterze ponownie rzuciły cień na europejską scenę polityczną, mogąc niekorzystnie rzutować na rozmowy między UK a UE ws. wyjścia Brytyjczyków ze wspólnoty. W odpowiedzi na akty terroru naturalną kolejną rzeczy aprecjacja jena, której również doświadczyliśmy.

Niemniej jednak względnie mocny sentyment do ryzyka pozostał niezachwiany. Wciąż dobrze radzą sobie waluty surowcowe jak AUD, NZD czy CAD. O ile pierwsze dwie korzystają przede wszystkim na słabszym dolarze, o tyle dolar kanadyjski wspierany jest dodatkowo przez wyższe ceny ropy. Te zaś zwyżkują w oczekiwaniu na czwartkowy komunikat OPEC.

Sprawdź Profesjonalny Research InsiderFX

W ostatnim czasie słyszeliśmy wiele plotek związanych z wydłużeniem trwającego porozumienia ws. cięć produkcji ropy. Jeszcze wczoraj do południa mówiło się, że Irak będzie tylko optował za 6-miesięcznym przedłużeniem. Tymczasem w godzinach popołudniowych tamtejsze władze miały wyrazić zgodę na kolejne 3 miesiące. Dzisiaj nad ranem otrzymaliśmy głos ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które również popierają dalsze cięcia wydobycia surowca.

Wydaje się więc, że aktualnie partycypujące kraje są już zdecydowane co do dalszego przedłużenia dealu, a jedyną niepewnością pozostaje jak długu będzie ono trwało – 6 czy może 9 miesięcy. W mojej opinii rynek po części już dyskontuje 9-miesięczne wydłużenie. Brak takowego mogłoby paradoksalnie zaszkodzić ropie. Tak czy inaczej sądzę, że ryzyka są skierowane bardziej w kierunku spadków ropy (po krótkoterminowym odbiciu w przypadku 9-miesięcznego dealu), chyba że OPEC zdecyduje się nie tylko wydłużyć, ale również i pogłębić cięcia. Jednakże jest to raczej mało prawdopodobny scenariusz.

Sytuacja techniczna na USDCAD staje się coraz ciekawsza, gdyż para systematycznie zmierza na niższe poziomy w kierunku dolnego ograniczenia kanału trendowego. Okolica 1,34 jest również wspierana przez 100-sesyjną średnią kroczącą, co także może nie być bez znaczenia.

Na oscylatorze RSI również zaczynamy dostrzegać powoli zbliżające się wyprzedanie, co naturalnie powinno wspierać potencjalne odbicie po ewentualnym spadku na 1,34. W mojej ocenie do czwartkowego posiedzenia kartelu CAD może radzić sobie lepiej. Później wiele będzie zależne od kształtu porozumienia. Sądzę również, że następnie do czasu czerwcowego posiedzenia FED moglibyśmy zobaczyć czasowe odbudowywanie się longów na USD.

W średnim i długim okresie uważam, że ropa nie będzie bardzo znaczącym czynnikiem dla USDCAD (oczekuję stabilizacji ceny surowca). Z drugiej strony słabnący USD (prognoza) na szerszym rynku może oddziaływać pozytywnie na surowce, a te zaś mogłyby wspierać waluty z nimi skorelowane. Podsumowując, aktualnie wydaje się, że warto polować na longi w okolicy 1,34 w krótkim okresie. Następnie, w przypadku odbicia (co najmniej 1,36), oczekiwałbym stopniowego, ale ograniczonego spadku pary. W dłuższym terminie ryzykiem dla CAD czy MXN są renegocjacje paktu handlowego NAFTA, gdzie jeszcze pod koniec kwietnia mówiło się o wyjściu USA z tej organizacji.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze