Inflacja stała się w ostatnich miesiącach bez wątpienia najważniejszym tematem życia gospodarczego w Polsce. W walce przeciwko niej stanął już nie tylko Narodowy Bank Polski, ale także rząd, który wprowadził szereg zmian podatkowych. Możemy wspomnieć choćby o czasowym obniżeniu akcyzy na paliwo, cięciu podatku VAT na gaz, energię elektryczną, ciepło miejskie czy też produkty żywnościowe. Bez tych wszystkich działań styczeń najprawdopodobniej skończylibyśmy z inflacją powyżej 10%. Nie oznacza to jednak, że problemu nie ma, gdyż ww. obniżki zostaną w końcu (najpewniej) odwrócone. Środowisko dla oszczędzających jest wymagające, niemniej warto rozważyć poniższe propozycje inwestycji, które są wolne od ryzyka (ryzyko porównywalne z lokatami bankowymi).
Tarcza przed inflacją dla zadłużonych
Jeśli posiadasz kredyt hipoteczny, to już z pewnością zauważyłeś, że koszt jego obsługi wzrósł na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Według oczekiwań rynkowych, stopy procentowe wzrosnąć mogą w okolicę 3,5-4%, co implikuje wciąż pokaźną przestrzeń do wzrostu stawek WIBOR. Wraz z ich wzrostem rata kredytu hipotecznego także ulegnie podwyższeniu.
Obligacje skarbowe – hurtowe
Wzrost stóp procentowych przyczynił się do spadku cen obligacji skarbowych. W konsekwencji zaobserwowaliśmy wzrost ich rentowności (cena obligacji porusza się w przeciwnym kierunku niż jej rentowność), co może zachęcać inwestorów. Hurtowe obligacje skarbowe obejmowane są najpierw przez instytucje finansowe, a dla inwestorów detalicznych dostępne są na rynku wtórnym. Kupując taką obligację i trzymając ją do wykupu mamy pewność, iż roczna stopa zwrotu takiej inwestycji będzie zbliżona do rentowności obligacji w chwili zakupu. Inwestycja ta staje się bardziej niepewna jeśli planujemy sprzedać obligację przed jej wykupem. Wówczas poza zainkasowaniem odsetek (kuponu) narażeni jesteśmy na zmiany jej ceny (możemy zarówno zyskać jak i stracić). Aktualnie rentowność obligacji zapadającej w październiku 2023 wynosi ok. 3%. Obligacje zapadające w październiku 2026 (niespełna 5 lat) oferują rentowność ok. 3,9%.
Rozkład ryzyk dla polskiej inflacji daje do myślenia
Obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
Kiedy uderzył kryzys pandemiczny, Polska, podobnie jak inne kraje, zmuszone były do emisji dużej ilości obligacji. U nas w kraju pokaźnych emisji dokonywał choćby BGK, a wszystkie te emisje objęte są gwarancją skarbu państwa. Oznacza to, że ryzyko inwestycji w tego typu papiery jest tożsame z hurtowymi obligacjami skarbowymi. Jedyną różnicą jest ich niewielka płynność, co może utrudniać zakup i sprzedaż takich obligacji po względnie atrakcyjnej cenie. Niemniej, jeśli chcemy trzymać taką obligację do wykupu, wówczas po kupnie takiego papieru ryzyko ograniczonej płynności znika. Obligacją z najkrótszym terminem do wykupu tego typu jest papier zapadający w lipcu 2025 roku (3,5 roku) i obecnie oferuje ona rentowność na poziomie 4,2%.
Obligacje detaliczne
W przypadku obligacji detalicznych nie mamy żadnego ryzyka zmiany ceny, gdyż papiery te nie są notowane. Po kupnie takiej obligacji mamy dwie opcje: trzymanie go aż do wykupu lub wcześniejszy wykup, co wiąże się z koniecznością dokonania opłaty. Warto zauważyć, że instrumenty te cieszą się rosnącym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, iż w ubiegłym roku ponownie ustanowiono nowy rekord sprzedaży. Największym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszyły się obligacje indeksowane inflacją (kupon zależy od tego jaka inflacja będzie w przyszłości), które oznaczone są symbolem COI.
Ciekawie wygląda również struktura sprzedaży obligacji detalicznych. W ostatnich latach ewidentny wzrost zainteresowania papierami indeksowanymi inflacją. Cały czas b. duże zainteresowanie papierami 3-miesięcznymi. W najbliższym czasie TOZ powinny przyciągać coraz większą uwagę. pic.twitter.com/ZypeHtsdvk
— InsiderFX (@Insider_FX) January 17, 2022
W najbliższym czasie można jednak oczekiwać roszad w strukturze sprzedaży, gdyż środowisko gospodarcze ulega ciągłej zmianie. Obligacje detaliczne są dobrą alternatywą dla lokat bankowych, a niejednokrotnie dobry wybór konkretnego papieru gwarantuje istotnie wyższą stopę zwrotu.
Dowiedz się więcej o ww. produktach, czytaj opinie, zobacz interesujące przykłady i zadawaj nurtujące Cię pytania. Wciąż rozwijającą się dyskusję dotyczącą bezpiecznych sposobów ochrony oszczędności przed inflacją znajdziesz w poniższym linku.