“Chińska stabilizacja gospodarcza została utrzymana w listopadzie, oferując politykom więcej przestrzeni do zmiany swojej uwagi ze stymulacji gospodarczej w kierunku ograniczenia ryzyk finansowych” – to przewodnia myśl agencji Bloomberga po dzisiejszych danych makro, jakie poznaliśmy z Państwa Środka.
Sprawdź: Dane z Chin wspierają juana. Uwaga na indeks renminbi
Cytat ten odnosi się do danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Obydwie figury okazały się lepsze od oczekiwań, co póki co ucisza rynkowe obawy o trwałość wzrostu gospodarczego w Chinach.
Niektórzy lokalni ekonomiści uważają, że dzisiejsze dane wskazują na przyzwoitą ścieżkę wzrostu gospodarczego, która powinna wciąż wspierać politykę reflacyjną. Niemniej jednocześnie można zauważyć obawy o ogólne zacieśnianie warunków finansowych i związane z tym odlewarowywanie (schodzenie z zadłużenia – obniżanie dźwigni finansowej) zarówno na rynku akcji jak i obligacji.
Zobacz: Ostrzeżenie na SP500. Put/Call ratio rekordowo nisko!
Poza tym należy zauważyć, że w listopadzie dynamika sprzedaży nowych wzrosła zaledwie o 16%, co jest najwolniejszym wynikiem w tym roku. Niemniej pod tym kątem (mocno rozgrzany rynek nieruchomości) jest to czynnik korzystny, gdyż pokazuje skuteczność polityki makro-ostrożnościowej, a przynajmniej zalążek tej skuteczności. Główną zmianę, mającą prowadzić do ograniczeń ekspansji na rynku mieszkaniowym były podwyżki z tytułu przedpłaty na mieszkania.
Na ten moment cel, choćby częściowo został osiągnięty. Tym samym w najbliższym czasie nie musimy dostrzegać potrzeby dalszego zacieśniania tych obostrzeń. Z podobnym skutkiem działać może globalna presja inflacyjna i związana z tym szansa na szybsze podwyżki stóp w USA. Wyższy koszt pieniądza z USA to wyższe dolarowe stawki LIBOR, które stanowią benchmark dla ogromnej części pożyczek na całym świecie.
Dzisiejsze dane jak na razie odraczają czarną wizję związaną z recesją gospodarczą. Z drugiej strony sądzę, że problemy te (nie tylko w Chinach) mogą pojawić się w sytuacji, kiedy koszt pieniądza będzie wzrastał dalej (stąd tak ważne, jaką ścieżką polityki na kolejny rok przyjmie FED podczas jutrzejszego posiedzenia). Przy ogromnych dźwigniach finansowych (lewar), nawet niewielkie podwyżki mogą mieć kolosalny wpływ na możliwość obsługi zadłużenia. W przypadku wystąpienia problemów i potencjalnych bankructw, wówczas domino może zostać wprawione w ruch, generując presję na globalne spowolnienie gospodarcze (economic re-set).