Wtorkowa sesja upłynęła pod dyktando sporej wyprzedaży na rynku amerykańskiej waluty, która napędzana była po raz kolejny przez względy polityczne. Europa nie pozostała dłużna i także dorzuciła swoje trzy grosze, które potencjalnie jeszcze bardziej mogły pomóc wzrostowi głównej pary walutowej. W efekcie kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,1800 i znajdujemy się całkiem niedaleko interesujących poziomów cenowych, które mogą doprowadzić do wznowienia spadków w średnim terminie.
Europa
Zacznijmy jednak od Europy, a konkretnie od Hiszpanii, gdzie kataloński lider Carler Puigdemont nie ogłosił podczas swojego wczorajszego wystąpienia jednostronnej deklaracji niepodległości Katalonii w następstwie secesyjnego referendum jakie miało miejsce przed kilkunastoma dniami. Zamiast tego poprosił on rząd w Madrycie o rozmowy i negocjacje w tej sprawie. Pomimo tego, że Puigdemont stwierdził, iż wyniki referendum dają mu prawo ubiegania się o niepodległość, to postanowił on odroczyć tę kwestię o kilka tygodni w celu wypracowania dialogu z administracją w stolicy, na czele której stoi premier Mariano Rajoy.
Kolejne świetne dane i sygnały z rynku stopy procentowej
Tego typu deklaracja była szeroko oczekiwana, a mrzonki odnośnie do pójścia na wojnę i ogłoszenia jednostronnej niepodległości zostały prawdopodobnie rozwiane w trakcie weekendu, kiedy protestujące tłumy w Barcelonie wyrażały swój sprzeciw co do odłączenia Katalonii od reszty państwa. Tym samym obecnie wydaje się, że jednogłośna niepodległość jest nierealna, tak jak można się było tego spodziewać bezpośrednio po wynikach referendum. Przypomnijmy, że choć ponad 90% głosujących opowiedziało się za secesją, to frekwencja wyniosła nieco ponad 40% sugerując, że reszta była niezdecydowana jednakże bardziej przychylnie patrząca w kierunku obecnego statusu quo. Aktualnie zatem czekają nas tygodnie negocjacji, które choć podtrzymają niepewność w tej kwestii, to jasnym jest, że widmo niepodległości w najgłębszym sensie jest obecnie niemalże niemożliwe.
USA
W następstwie wypowiedzi lidera Katalonii notowania euro wyraźniej odbiły, niemniej jednak wcześniej były już one napędzane szeroką wyprzedażą USD. Ta z kolei miała podłoże w polityce i związana była z kruchą pozycją prezydenta Trumpa w kwestii planowanej od dłuższego czasu reformy podatkowej, reformy która zwiększyłaby bieżące wyceny spółek giełdowych na Wall Street będąc paliwem do potencjalnych, dalszych wzrostów. Przechodząc do szczegółów, sojusznicy prezydenta Donalda Trumpa wyrazili wczoraj obawy odnośnie do tego, iż spór głowy państwa z republikańskim senatorem Bobem Corkerem stwarza poważne schody dla implementacji znaczących zmian podatkowych.
Czy rynek pracy USA wchodzi w długo wyczekiwaną fazę?
Dodatkowo pojawiły się od razu przekonania, że prezydent USA jest w pewnym sensie nieefektywnym liderem, niezdolnym do przekonania nawet swojej własnej partii do poparcia jego priorytetowych propozycji w kwestii reformy podatkowej. Dodajmy, że Republikanie mają tylko niewielką przewagą w Senacie, więc spór na linii Trump-Corker wznieca obawy wśród zwolenników restrukturyzacji podatków, czy przywódca USA nie spowoduje większego rozproszenia i podziału wśród rządzącej partii. Choć sam Trump odrzucił takie myślenie mówiąc, że reforma podatkowa nie jest zagrożona, to z pewnością jest to sygnał dla rynków (który to już?), iż ostateczne obniżenie podatku dochodowego dla przedsiębiorstw (kluczowy z punktu widzenia inwestycji na rynku kapitałowym) wciąż jest mocno niepewne.
Technicznie na rynku głównej pary walutowej mamy do czynienia z ruchem wzrostowym w następstwie wyłamania się ceny górą z formacji trójkąta zniżkującego. Poważniejsza strefa podażowa rozciąga się w okolicy 1,1840, niemniej jednak nie można wykluczyć nieco większego ruchu z uwagi na zasięg mierzony poprzez szerokość wyłamanej formacji. W związku z tym okolice te mogą być intratne pod kątem zajmowania pozycji krótkich, zwłaszcza biorąc pod uwagę wciąż faworyzujące spadki EURUSD pozycjonowanie spekulacyjne. Ostatecznie zejście poniżej 1,1700 byłoby sygnałem do możliwej korekty w kierunku 1,1450 w średnim okresie.