Monitor rynku surowcowego

wpis w: Bez kategorii | 0

W ostatnim tygodniu bardzo ważne publikacje poznaliśmy dla rynku ropy naftowej, które dają chwilę konsternacji, jeśli chodzi o możliwość kontynuacji trendu wzrostowego.

Po pierwsze, po zeszłotygodniowym wzroście w liczbie aktywnych wież wiertniczych w USA, wzrosło również nieco tempo produkcji – po raz pierwszy od zeszłego roku. Z drugiej strony zanotowano drugi z rzędu spadek zapasów surowca, co ostatecznie pozwoliło cenie ropy utrzymać się dość wysoko na środowej sesji. Niemniej później było już tylko gorzej.

Zobacz także: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Poza tym w piątek kolejna publikacja ze strony Baker Hughes pokazała, iż ilość wież na polach z ropą w USA zwiększyła się drugi tydzień z rzędu – po raz pierwszy od sierpnia 2015. Choć były to tylko 3 sztuki, to zwiastować to może zalążek trendu, o czym pisałem przy okazji omówienia ostatniego raportu fundamentalnego. W efekcie tych wydarzeń notowania ropy zakończyły poprzedni tydzień świecą typu spadająca gwiazda, która wyrysowała się na wykresie tygodniowym. Może być to oznaka nadchodzącej korekty.

Prócz tego w ubiegłym tygodniu EIA opublikowała swój miesięczny raport pokazujący, iż spodziewają się oni szybszego tempa spadku produkcji ropy w USA w porównaniu do kwietniowych projekcji. Lekko wzrosły również prognozy dla cen obydwu gatunków surowca. Jednakże agencja podkreślała, że obecnie handlowane kontrakty i opcje sugerują dużą niepewność co do perspektywy cenowej. Stąd EIA sugeruje, że ich prognozy powinny być przypisywane kontraktom z terminem zapadalności na wrzesień (w domyśle: później sytuacja może się zmienić, co wywołać może zmianę cen nowych kontraktów). O temacie tym pisałem przy okazji analizy kontraktów na rynku ropy i krzywych forwardowych.

Zobacz także: Czy to już ten czas? Ponowne spojrzenie na rynek złota

Dla rynku zbóż dane z początku tygodnia pokazał solidne tempo wschodów jak i klasyfikacji zbóż, co w początkowej fazie tego okresu skutkowało spadkami, które nie trwały jednak długo. Kluczowa publikacja dla rynku zbóż nadeszła w piątek, która usprawiedliwiła kosmiczny wręcz trend na rynku soi i zasiała ziarno nadziei w kwestii kukurydzy. Istotnym czynnikiem powodującym ruchy cen w nadchodzącym tygodniu mogą być doniesienia pogodowe z USA, gdzie powoli szykujemy się do zbiorów pszenicy.

źródło: InsiderFX
źródło: InsiderFX

Bieżący tydzień oferuje nam ponownie sporo danych dla rynku czarnego złota. Już dzisiaj poznamy miesięczną publikację OPEC dotyczącą aktualnych trendów w popycie i podaży i implikacji tych czynników na cenę. Podobnego rodzaju raport jutro zaprezentuje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) – ostatnia publikacja pokazała korzystne dla ceny ropy dane. Prócz tego standardowe publikacje, które również są niezwykle ważne, biorąc pod uwagę ostatnie zmiany zarówno w kwestii zapasów, jak i tempie produkcji i aktywnych wieżach.

Zobacz także: Ciemna strona amerykańskiego rynku pracy

Z punktu widzenia dolara nowozelandzkiego istotnym wydarzeniem może być środowa aukcja mleka, która w obliczu ostatniego wzrostu NZD za sprawą braku działań RBNZ w poprzednim tygodniu, odegrać może sporą rolę zwłaszcza, że RBNZ wskazywał wielokrotnie na słabość rynku nabiału jako potencjalny czynnik umożliwiający ewentualne zmiany w polityce monetarnej.

Dla rynku zbóż poznamy cotygodniowe publikacje, z których najważniejszą wydaje się dzisiejsza w kwestii jakości zbóż.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze