Po burzliwym tygodniu przede wszystkim dla rynku ropy naftowej, co wywołane było przez informacje płynące z Kataru, dające nadzieję na rychłe zamrożenie produkcji surowca obecny tydzień wygląda relatywnie spokojnie. Niemniej jednak nie należy zapominać o informacjach niezaplanowanych (jak choćby w ubiegłym tygodniu odnośnie do ropy), mogących wywrzeć istotny wpływ na ceny. Prócz tego ciekawe dane napłynęły z Brazylii w kontekście rynku kukurydzy, co może kreować wzrostową presję na ten rodzaj zboża w Ameryce Południowej.
Przechodząc już do publikacji w najbliższych dniach uwaga inwestorów powinna być zwrócona przede wszystkim w kierunku rynku ropy i stałych danych. Warto odnotować, że po kilku tygodniach solidnych spadków w ilości aktywnych wież wiertniczych w USA piątkowe dane Baker Hughes pokazały osłabnięcie tej dynamiki. Choć przyrost wież o 1 sztukę nie oznacza nic dla ceny ropy, może pobudzić obawy inwestorów o to, że wraz z coraz wyższą ceną czarnego złota presja na powrót producentów na rynek powinna być również coraz większa. Niemniej jednak w chwili obecnej cały czas wydaje się, że poziom 50-60$ za baryłkę jest osiągalny w aktualnym ruchu cenowym.
Zobacz także: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Z kolei patrząc na dane w tym tygodniu najważniejszą publikacją, prócz tych odnośnie do wież wiertniczych, powinna być zmiana dynamiki produkcji ropy w USA (poznajemy ją przy okazji środowego raportu EIA w kwestii zapasów surowca). To właśnie ten czynnik w średnim terminie może pozostać paliwem dla wyższych cen ropy lub też zanegować ostatnie odbicie poprzez nagły zwrot (nie jest to co prawda bazowym scenariuszem, lecz należy liczyć się z takowym ryzykiem jak inwestorzy zaczynają wyraźnie dyskontować niższe poziomy produkcji w przyszłości). Ponadto, miniony tydzień przyniósł także istotną zmianę na wykresie ropy WTI. Pokonanie silnego oporu technicznego na interwale tygodniowym może zachęcić “techników” do wchodzenia w świeże pozycje długie.
Zobacz także: Perspektywa surowców rolnych zdaniem USDA
W kwestii zbóż zostaną opublikowane tygodniowe dane pokazujące zmianę eksportu z USA. Choć figura ta nie powinna mocno ważyć na cenie bazowych gatunków zbóż, to w połączeniu z ostatnimi danymi o eksporcie kukurydzy z Brazylii może sprzyjać odbiciu cen (w przypadku wyższych odczytów obrazujących wzmożony popyt na surowce). Od strony technicznej obecnie notowania kukurydzy wyglądają ciekawie z punktu widzenia krótkoterminowego ruchu spadkowego. Rynek dotarł zarówno do technicznego oporu, a ponadto odnotowujemy pro-spadkową dywergencję z ceną pszenicy.