Przecena CAD odpowiedzią na pomysły Trumpa. Co z USDCAD?

wpis w: Bez kategorii | 0

O ile do tej pory to relacja na linii Meksyk – USA nie należała do najlepszych, o tyle teraz może się to zmienić. Nastroje między USA a Kanadą pogorszyły się ewidentnie w ostatnim czasie, mogąc znacząco oddziaływać na USDCAD. Wczorajsze komentarze dotyczące utrudniania życia przez Kanadyjczyków amerykańskim farmerom dolały oliwy do ognia – chodziło przede wszystkim o sektor nabiału i eksport produktów na północ Ameryki.

Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej, kiedy Trump zasugerował wprowadzenie podatku na import drewna przeznaczonego do budowy z Kanady w wysokości średnio 20%. Choć premier kraju klonowego liścia wyraźnie sprzeciwiły się takim planom mówiąc, że USA może ucierpieć na “pogrubianiu granicy”. Na skutek wzrostu napięcia między obydwoma krajami kanadyjska waluta osłabiła się do najniższych poziomów od 14 miesięcy.

Długoterminowe zmiany na EURUSD. Parytet już w sferze marzeń?

Trump nazwał współpracę z Kanadą jako kolejny przypadek jednostronnej umowy (bardzo podobne komentarze padały przy okazji Meksyku na początku roku). Jeśli spojrzymy na sferę handlową to rzeczywiście zobaczymy ponad 11 miliardowy deficyt z punktu widzenia USA. Jednakże deficyt ten jest nieporównywalnie mniejszy niż z Chinami, Japonią, Niemcami czy nawet Meksykiem.

Eksport/import USA z poszczególnymi krajami, źródło: Bloomberg

Wracając do pomysłu podatku na miękkie drewno importowane z Kanady, ruch ten miałby wpłynąć na wartość surowca równą nawet 5,66 mld USD. Tego rodzaju pomysły z pewnością nie nastrajają dobrze przed renegocjacją paktu NAFTA między oboma sąsiadami.

Premier Kanady Trudeau powiedział (w wystąpieniu w Ontario), że będzie bronił krajowych interesów, stając na straży każdego rodzaju biznesu, bez względu czy jest to drewno czy sektor IT.

Główne ryzyka dla USD, kłopoty OPEC i Francja

Poza tym, kanadyjski minister ds. zasobów naturalnych Jim Carr powiedział we wtorek, że pomysł USA jest niesprawiedliwy i bezpodstawny. Dodał również, że Kanada bacznie przygląda się pomysłowi pakietu pomocowego dla sektora drzewnego i tamtejszych robotników, który wynieść ma do 300 mln USD. Zasugerował na koniec, że nie jest wykluczona walka w sądzie w tej kwestii, które nomen omen (spory sądowe) Kanadyjczycy do tej pory wygrywali.

Trudeau na koniec zasugerował, że obydwa kraje połączone są obopólną umową i nie jest to bynajmniej jednostronna relacja, jak wskazywał na to Trump. Kanadyjski premier wskazał, że miliony amerykańskich miejsc pracy zależy od bezproblemowego przepływu dóbr, usług i ludności.

Z punktu widzenia analizy technicznej notowania USDCAD znajdują się obecnie w bardzo ważnym położeniu, które może warunkować trend na kolejne miesiące. Jeśli ten tydzień udałoby się zamknąć powyżej 1,36 to wydaje się, że droga w kierunku 1,40 byłaby otwarta. W tym względzie wiele będzie zależało od dzisiejszych planów cięć podatkowych w USA, jakie mamy otrzymać ze strony administracji Trumpa.

easymarkets

Ewentualne fiasko i brak pary do wzrostów mogłoby oznaczać cofnięcie nawet w rejon dolnego ograniczenia kanału trendowego. Mimo tego, że ceny ropy nie są póki co czynnikiem przemawiającym za siłą CAD, oraz biorąc pod uwagę, że nie oczekuję trwałego ich wzrostu po ostatecznym przedłużeniu porozumienia ws. cięcia produkcji OPEC (patrz research na stronie – prawy sidebar), to spodziewam się stopniowego zwrotu USDCAD. Ten tydzień zdecyduje, czy będziemy zmierzać jeszcze wyżej (1,40) przed ostatecznym zwrotem, czy też obecna strefa podażowa zapewni wystarczający opór.

Amerykański i kanadyjski eksport produktów mlecznych, źródło: Bloomberg

By nie być gołosłownym, powyższy wykres pokazuje, że relacja handlowa między USA i Kanadą wcale nie jest taka jednostronna. Na przestrzeni ostatnich Amerykanie wyraźnie zwiększają ilość eksportowanego nabiału do Kanada. Ta z kolei pozostaje bierna, utrzymując swój eksport praktycznie niezmieniony.

Co właściwie ostatnie pomysł Trumpa znaczą dla kanadyjskiej gospodarki?

Zdaniem strategów Bank of America niepewność dotycząca sfery handlowej ponownie wraca na piedestał. Co więcej, ogłoszenia dotyczące opłat celnych zostały wzbogacone negatywnymi komentarzami odnośnie do paktu NAFTA, co może sugerować pewne renegocjacje. Bank ponadto podkreśla, że zwiększają się ryzyka spadkowe dla kanadyjskiego wzrostu z racji tego, że wyższe opłaty celne mogą obniżyć eksport, podnosząc niepewność, która opóźni inwestycje.

Uzależnienie od cen rudy żelaza – duży problem dla AUD

Interesujące jest to, że choć nie uważa się, by Kanada była głównym celem anty-handlowej polityki Stanów Zjednoczonych, to kanadyjska gospodarka jest mocno wyeksponowana na decyzje administracji Trumpa w tej kwestii. Eksport kanadyjskiego drewna stanowi blisko 1% PKB. Choć ostatnie dane makro potwierdziły lepsze dane nt. wzrostu gospodarczego, to obecnie zarówno nowe cła, jak i prawdopodobne renegocjacje NAFTA kładą ryzyko dla kontynuacji tego trendu. Sam BofA stwierdza w swojej nocie, iż ich prognoza wzrostu rzędu 2,3% w tym roku staje się ryzykowna.

PKB i sprzedaż detaliczna Kanady

Warto zauważyć, że w ostatnich miesiącach wzrost gospodarczy wspierany jest poprzez wyższy popyt krajowy, odzwierciedlany w sprzedaży detalicznej. Trend wzrostowy widoczny jest również w przypadku produkcji przemysłowej (wykres poniżej).

PKB i produkcja przemysłowa Kanady

Jeżeli chodzi o renegocjację traktatu NAFTA to należy oczekiwać, że wkrótce strona amerykańska wyślę odpowiednie powiadomienie i ich otwarciu. Po tym ruchu rozpocznie się 90-dniowe okienko przygotowawcze. Niemniej same renegocjacje mogą potrwać znacznie dłużej. Choć w dłuższej perspektywie może okazać się to korzystny czynnik dla państwa partycypujących (między innymi szansa na włączenie nowych sektorów jak energetyka czy handel internetowy), to okres prowadzonych rozmów może stanowić pewną niepewność, kładąc się cieniem na dynamikę inwestycji.

Sprawdź Profesjonalny Research InsiderFX

Na koniec warto dodać, że wzrost krajowej (i nie tylko) niepewności może zakończyć się bardziej gołębią postawą Banku Kanady, która w krótkim okresie może szkodzić CAD. Summa summarum, spodziewam się jednak, iż w horyzoncie kilku miesięcy para USDCAD zacznie spadać. Nie oczekuję również możliwości trwałego zakotwiczenia powyżej 1,40. Tak więc, obecnie warto spoglądać na rynek USDCAD pod kątem szukania długoterminowych pozycji krótkich.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze