TOP 10 ekonomicznych wykresów tygodnia (#48)

wpis w: Bez kategorii | 0
  1. Hurtowe ceny paliw w ostatnim czasie wyraźniej spadły, jednak takiego efektu nie widać jak dotychczas w cenach detalicznych. W efekcie zdjęcie tarczy antyinflacyjnej na początku 2023 może nie być aż tak bardzo odczuwalne.

  2. Rekordowo wysokie zainteresowanie pomocą z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców w tym roku.

  3. Kraje azjatyckie, z wyłączeniem Chin i Japonii, dokonały w trzecim kwartale 2022 największych interwencji walutowych od lat. Kryzys energetyczny daje o sobie znać – polecam niniejszy tekst w tym temacie.

  4. Wynajem mieszkania stał się już kompletnie nierentowny.

  5. W ostatnim tygodniu zaobserwowaliśmy znaczny wzrost ogłoszonych zwolnień w USA (głównie to zasługa spółek technologicznych). Po zachowaniu indeks NASDAQ można przypuszczać, że to nie koniec redukcji zatrudnienia tamże.

  6. Rekordowe zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii w tym roku.

  7. Coraz wyraźniejsza perspektywa dezinflacji w Polsce sterowanej cenami towarów. Inna sprawa to sposób zachowania się cen usług oraz (nieznany) poziom oczekiwanej inflacji, z którą zaczynają utożsamiać się konsumenci.

  8. Europejskie sankcje na Rosję mają bardziej długoterminowe oddziaływanie, choć już w tym roku uszczerbek w Moskwie będzie odczuwalny.

  9. Europejski rynek długu czeka spore wyzwanie w kolejnym roku – konieczność absorbcji sporej ilości podaży bez aktywności kupca krańcowego w postaci EBC.

  10. Chiny powoli luzują restrykcje pandemiczne. Te z kolei objęły ponad połowę tamtejszej gospodarki, co implikuje zauważalne skutki ekonomiczne w momencie znoszenia obostrzeń.

0 0 Głosy
Article Rating
Powiadom mnie
guest
0 komentarzy
Opinie w tekście
Pokaż wszystkie komentarze