Najbliższy tydzień będzie ciekawy zarówno dla rynku ropy naftowej jak i mleka, a przez to dla dolara nowozelandzkiego. W minionych dniach żyliśmy przede wszystkim ogromnym skokiem cen rudy żelaza, który jednak z biegiem czasu zaczyna zanikać. Prawie niezmienionymi prognozami WASDE odnośnie do produkcji czy zapasów głównych zbóż oraz pozytywnymi danymi w kwestii ropy naftowej, które opublikowała Międzynarodowa Agencja Energetyki.
Spoglądając na kalendarz dla rynku surowcowego w tym tygodniu widać ważną publikację dla czarnego złota. Już dzisiaj bowiem OPEC opublikuje swój miesięczny raport, w którym przedstawione zostaną ostatnie trendy dla ropy, które zostały również wzięte pod uwagę przy okazji tworzenia raportu fundamentalnego.
Poza tym otrzymamy cotygodniowe publikacje dla zmiany zapasów, czy aktywnych wież wiertniczych w USA. Warto podkreślić jednak, że jednym z powodów ostatnich wzrostów cen surowca jest niezbyt wielki, lecz sukcesywny spadek produkcji w Stanach (dane publikowane razem ze środowym raportem EIA o zapasach). Rynek wydaje się grać pod ten scenariusz, oczekując dalszych spadków w świetle wciąż korzystnej perspektywy konsumpcji.
Zobacz także: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Prócz tego poznamy dane odnośnie do zmiany eksportu zbóż w USA. W kontekście eksportu warto również wspomnieć o rynku kukurydzy i sprzedaży tego surowca w Brazylii, która w lutym osiągnęła rekordowy skok. Biorąc pod uwagę ważność tego państwa w światowym eksporcie czynnik ten może być istotny dla przyszłego kształtowania się cen. Więcej na ten temat jeszcze dzisiaj na stronie serwisu.
Zobacz także: Skąd mógł wynikać ostatni rajd na złocie?
Jak co dwa tygodnie poznamy także wyniki aukcji mleka na giełdzie w Nowej Zelandii. Poprzednia aukcja, pomimo, że przyniosła nam lekki wzrost cen nie przyczyniła się do wzrostów NZD. Głównym powodem były oczekiwania, które wskazywały nawet na większe odbicie oraz wolumen, który podczas aukcji był niski. Temat ten poruszony został przy okazji wstępu przed ostatnim posiedzeniem RBNZ. Poza tym z USA opublikowane zostaną dane w kwestii produkcji surowca w lutym oraz ilości krów mlecznych.