Wczoraj poznaliśmy tygodniowe dane na temat stanu jakości upraw zbóż w USA oraz tempa prac polowych. Niemniej jednak raport ten po raz pierwszy zawierał bardziej szczegółowe publikacje dla rynku kukurydzy, które nie było po myśli tych, obstawiających zwyżki.
Zobacz także: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Po pierwsze należy zauważyć, że zasiewy kukurydzy są już w zasadzie skończone. W kluczowych 18 stanach obsiano już 94% wszystkich planowanych obszarów, co jest o 2pp wyższym wynikiem w porównaniu do 5-letniej średniej. Naturalną koleją rzeczy jest teraz uważniejsze śledzenie danych dotyczących jakości i wschodów ziarna. W tym drugim przypadku w tygodniu zakończonym 29 maja wzeszło już 78% zasianych areałów kukurydzy, w porównaniu z 5-letnią średnią równą 75%. Z kolei w poprzednim tygodniu wynik ten plasował się na poziomie 60%, co tylko obrazuje, że warunki pogodowe, o jakich wspominałem przy okazji ostatniego wpisu wspierały wzrost upraw.
Zobacz także: Monitor rynku surowcowego (30.05.2016)
Ponadto, po raz pierwszy opublikowano dane dotyczące jakości upraw kukurydzy. Jak widać w poniższej tabeli wartości te nie różnią się specjalnie od tych sprzed roku. Niemniej w obliczu ostatniego zrywu w tempie wschodów ziarna, notowania zboża pozostają pod presją sprzedających.
Od strony technicznej notowania kontraktów na kukurydzę zmierzają obecnie do strefy popytowej w rejonie 3,94$. Poziom ten jest wspierany również przez zniesienie 50% ruchu spadkowego z zeszłego roku, stąd może on zachęcać do wchodzenia w pozycje długiej. Jednakże należy brać pod uwagę, że fundamenty nie wyglądają dobrze, co powinno tłumić optymizm wśród inwestorów.
Jeśli chodzi o rynek soi dane były dość neutralne. W analogicznym okresie zasiano 73% przeznaczonych pod ten cel pól, co jest wynikiem wyższym o 7pp w porównaniu z 5-letnią średnią. Tempo wschodów w dużej mierze odpowiada swojej średniej, wynosząc 45% i odchylając się w górę o 5pp. W przypadku tego zboża wciąż pozytywną perspektywę cenową stwarza sytuacja w Ameryce Południowej. Dokładnie chodzi o uprawy w Argentynie, które zostały zniszczone przez nadmierne opady deszczu. Jak donoszą tamtejsze źródła szacowany jest nawet 8%-owy spadek wielkości podaży soi w tym kraju w ujęciu rocznym. Tym samym eksport spaść ma nawet o 25%.
Zobacz także: Posiedzenie OPEC w cieniu wojny walutowej
Ponadto, według najnowszych danych CFTC pozycja długa netto na rynek soi została ograniczona w ostatnim czasie z ponad 187,5 tys. kontraktów do 180,6 tys. Ponadto w dalszym ciągu trzymana jest rekordowo niska liczba pozycji krótkich. Niemniej spadek pozycji długiej netto może dać chwilę wytchnienia i spowodować, że rynek stanie się nieco mniej wykupiony, a przez to mniej podatny na silne korekty spadkowe.
Sytuacja techniczna z kolei również może sprzyjać pewnej korekcie, co może być wykorzystane do zajmowania pozycji długich. Mianowicie, kontrakty po raz kolejny nie dały rady przełamać oporu na 10,85$, o czym wspominałem przy okazji ostatniej analizy technicznej (interwał tygodniowy). Kupujący mogą pojawić się w rejonie 10,5$, jednak idealnym scenariuszem byłoby cofnięcie w okolicę konfluencji dwóch zniesień Fibonacciego i strefy popytowej na 10,05$. W średnim i długim terminie sytuacja wciąż pozostaje korzystna z punktu widzenia dalszych wzrostów.
Bardzo słabo wypadły również dane dla pszenicy. Do dnia 29 maja aż 84% zasianych już upraw wykreowało kłosy, co jest wynikiem znacznie powyżej średniej wynoszącej 76% oraz powyżej wyniku z poprzedniego tygodnia równego 75%. Z kolei w przypadku jakości upraw pszenicy ozimej wielkości te zostały niemalże niezmienione w porównaniu do poprzedniego tygodnia, co oznacza utrzymanie się zdecydowanie powyżej wartości z minionego okresu. W klasie dobrej do wyśmienitej znajduje się obecnie aż 63% upraw, zaś w 2015 roku było 44%.
Zobacz także: Magiczna bariera powstrzyma dalsze wzrosty ropy naftowej
Bardzo dobrze wypadają również wschody ziaren pszenicy. W 6 stanach, gdzie obsiano już 99% pól, wzeszło już 88%, zaś 5-letnia średnia plasuje się na pułapie 66%. Klasyfikacja jakościowa pszenicy jarej (klasa dobra do wyśmienitej) jest również lepsza o 7pp w porównaniu z rokiem ubiegłym. To wszystko kreuje spadkową presję na kontrakty terminowe, które podczas wczorajszej sesji zanotowały pokaźny spadek (jeszcze przed publikacją omawianego raportu).
Zobacz także: Amerykański konsument zmieni trend na dolarze?
Od strony technicznej jednak przestrzeń do spadków wydaje się nieco bardziej ograniczona. Sytuacja fundamentalna jest nieco lepsza jak w przypadku kukurydzy, co może skutkować odbiciem cen. Aktualnie notowania dotarły w pobliże linii trendowej i lokalnej strefy popytowej. Niewykluczone będą wzrosty w kierunku strefy podażowej, niemniej pokonanie 4,85$ nie będzie prostym zadaniem.